‘SOKAĞA DÖKÜLÜN !’ DİYENLER!

  Birileri sık sık ‘sokağa dökülmekten’ bahseder oldu… ‘Tahrir meydanı’ simgesi yaygınlaştırıldı..  ‘Öfke günü’ gösterileri Türkiye’ye ye hatırlatılır oldu..  Hem de siyasiler  ve malum medya tarafından.. .. ABD başkan yarısı Biden, durup dururken Türkiye’de internet medyasının ‘faydalarından’ bahsetti…Facebook kullanımının ‘demokrasi’ ve ‘özgürlük’ bağlamında öneminin altını cizdi.. Aklıma Hillary Clinton’ın bahar aylarında, ‘Arap baharı’ dalgası ile […]


Paylaşın:

 

Birileri sık sık ‘sokağa dökülmekten’ bahseder oldu… ‘Tahrir meydanı’ simgesi yaygınlaştırıldı..  ‘Öfke günü’ gösterileri Türkiye’ye ye hatırlatılır oldu..  Hem de siyasiler  ve malum medya tarafından..

..

ABD başkan yarısı Biden, durup dururken Türkiye’de internet medyasının ‘faydalarından’ bahsetti…Facebook kullanımının ‘demokrasi’ ve ‘özgürlük’ bağlamında öneminin altını cizdi..

Aklıma Hillary Clinton’ın bahar aylarında, ‘Arap baharı’ dalgası ile ilgili verdiği bir dizi konferans geldi..

Washington Üniversitesinde  internetin önemini anlatmış, ‘kitlelere ulaşmak için’ en etkin iletişim aracı olarak facebook ve twitter’ı işaret etmişti.  ‘Bakın!’ demişti..

‘Facebook ve twitter devrimleri  ülkelere özgürlük getiriyor!’

Ve devam etmişti.. ‘Esas hedefimiz, insanlara interneti değil, meydanları nasıl kullanacaklarını öğretmek!’

Mısır’daki turuncu darbe de ‘facebook devrimi’ adını almıştı..

Türkiye’de başta BDP olmak üzere  çeşitli STK’lar ve siyasi grupların son zamanlarda   Amerikan tarzı ‘meydan kullanma’ metodlarını  uyguladıklarına tanık oluyoruz.. Ve özellikle son birkaç yıldır Türkiye’de Alman, İngiliz, ABD istihbaratına bağlı medyanın kışkırtmasıyla düzenlenen  sokak eylemlerinde bir artma görüyoruz..…

2 gün önce Türk-İş Genel Kurulu’nda konuşan CHP başkanı Kılıçdaroğlu da ‘Sokaklara çıkın!’  çağrısı yaptı..

9 aralıkta Milliyet gazetesi gençlik eylemlerini manşete koydu…

Madrit’den Moskova’ya ve  New York’a,  Yemen’den Kıbrıs’a kadar sokaklara dökülen gençliğe övgüler düzdü ve 2011’i ‘isyan  yılı’ ilan etti.

Gazetenin baş sayfasında Kıbrıs’da iki devlet arasındaki sınır, Yeşil Hattı işgal eden Türk ve Rum gençlerin mesajı vardı! ‘Barış için yeşil hattayız!’  diyorlardı..

Yine geçen hafta  çeşitli gazetelerde, New York’da gençliği sokağa döken Anonymous grubunun tanıtımı  vardı… Anonymous grubu,  George Soros’dan destek alan Tides Foundation’a bağlı çalışmaktaydı…

Bu haberin yayınlandığı 9 aralık günü,  Rusya devlet başkanı Putin, Rusya’daki sokak gösterilerinin Hillary Clinton’ın talimatıyla ve ‘demokrasi fonlarından’ gelen yüzmilyonlarca dolar harcanarak örgütlendiğini açıkladı.

Benzer örgütlenme, Mısır’da Tunus’ta, Yemen’de, İran’da Suriye’de  ve tabii ki çok uzun bir zamandır Türkiye’de yapılmaktaydı.

Bu,   1983’de , CIA, Amerikan kalkınma Örgütü (USAID) ve Pentagon tarafından hazırlanan ‘demokrasi Projesi’ uygulamasıydı.

Proje,  Milli Demokrasi Fonu’na (NED) bağlıydı . Fon yönetiminde Kissinger, Albright; Brzezinski gibi dünyaya el koyma hedefindeki küresel elit vardı.

Silahlı güç yanı sıra daha ucuz olan Yumuşak gücü kullanacaklar ara sıra da ‘kokteyl’ yaparak Akıllı güç (smart power)  uygulamasını devreye sokacaklardı…

Yumuşak güç teorisyenlerinden ve en üst düzey istihbaratçılardan biri olan Prof. Joseph Niye şöyle demişti:

‘Güç, istediğini alabilmek için diğerlerini etkilemek demektir. Bunu 3 şekilde yaparsınız. Birincisi sopa metodu. İnsanları tehdit edersiniz. Öbürü havuç metodu. İnsanları ödeme yaparak etkilersiniz. Veya insanları SİZİN İSTEDİĞİNİZİ İSTEMELERİ İÇİN İKNA edersiniz. İşte buna ‘yumuşak güç’ denir.’

BUNLARI HAKLI DEMOKRATİK TEPKİLERE , DİRENİŞLERE, ANTİ EMPERYALİST YÜRÜYÜŞLERE GÖLGE DÜŞÜRMEK İÇİN YAZMIYORUM..

Ama dikkatli olmalıyız diyorum.. Çünkü Clinton’ın dediği gibi bilinçsizce ve facebook’tan toplanarak meydanları dolduran karışık gruplar, içlerine sokulan birkaç kışkırtıcı ajanla kolaylıkla emperyal hedefler doğrultusunda yönlendirilebilirler.. Bunun sayısız örnekleri var.

İşsiz, bunalmış ve disipline olmamış genç nüfus, birbirinden sahte particilikle ayrılmış kitleler ve psikolojik savaşın yoğurduğu etnik ve dini  düşmanlık rüzgarına kendini kaptıranlar, aynı mısır’da olduğu gibi bir anda birbirlerine girebilirler…

Batının bu bölgeyi karıştırmazsa çıkışsız olduğu bu dönemde, her türlü yöntemle sokak hareketlerini, yürüyüşleri  ve meydanları  yönlendireceğinden kuşkunuz olmasın..

‘Hadi sokağa..’  şeklinde  facebook twitter üzerinden yapılan çağrılar  bu riski taşımaktadır.. Oysa  Zonguldak işçi eyleminden, Tekel direnişine, 1 mayıslardaki düzenli disiplinli ve  komitelerin kontrolünde olan faaliyetlerde  durum başkadır..

Bunu bir kez daha hatırlatmak istedim..  Çünkü burnuma kötü kokular geliyor…

Banu Avar

banuavar@superonline.com

 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar