Süheyl Batum’un Gafleti!

Yeni CHP’ye akıl sır ermiyor! CHP’nin ezelden beri takip ettiği bütün “kırmızı çizgiler”ini sildi attı. CHP yok… En iyisi adını değiştirsinler, bir başka isim versinler. sBir bakıyorsunuz PKK’nın avukatını milletvekili yapmış, bir bakıyorsunuz, Alevîliği solculuk zanneden birilerini öne çıkarmış.CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum bir anayasa profesörü… Yeni Anayasa Komisyonunun üyesi…Kendisini aklı başında bilirdim.AKP’nin ilk […]


Paylaşın:

Yeni CHP’ye akıl sır ermiyor! CHP’nin ezelden beri takip ettiği bütün “kırmızı çizgiler”ini sildi attı. CHP yok… En iyisi adını değiştirsinler, bir başka isim versinler. sBir bakıyorsunuz PKK’nın avukatını milletvekili yapmış, bir bakıyorsunuz, Alevîliği solculuk zanneden birilerini öne çıkarmış.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Süheyl Batum bir anayasa profesörü… Yeni Anayasa Komisyonunun üyesi…
Kendisini aklı başında bilirdim.
AKP’nin ilk yıllarında, Tükiye’de başkanlık sistemi bir ara alevlenmişti. Süheyl Batum Bahçesaray Üniversitesinde Hukuk Fakültesi Dekanı iken, kendisiyle röportaj yapmıştım. Başkanlık sistemine şiddetle karşıydı ve makul şeyler söylüyordu. (Karşısında aynı kürsüden, o sıra yeni milletvekili olmuş Prof. Dr. Burhan Kuzu ile de röportaj yaptım. Burhan Kuzu başkanlık sisteminin hararetli savunucusu idi.)
Yeni Anayasa yapılacak… Herkes görüşünü açıklıyor.
CHP, oturmamış, bir görüşü olmayan parti görüntüsü veriyor.
Hiçir parti disiplini yok.
Her kafadan bir ses çıkıyor.
Yeni Anayasa köklü bir çözüm için masaya yatırıldı. İnsan önceden “kırmızı çizgileri” ini belirlemez mi?
Herkesin “olur” veya “olmaz” diyeceği şartları vardır. 

***

Süheyl Batum bir taraftan, Rıza Türmen diğer taraftan “Türklük” ü tiftikliyor, ufalıyor.
Batum, bir sürü şey söylüyor ama bir cümlesi hepsini silmeye yetiyor:
“’Türklük’ibaresi çıkarılacak, yerine getirilecek olan ’yurttaşlık’ ifadesi ırk, etnik köken veya dine dayanmayan hukuksal bir bağ olduğunu içermeli.” 
“Türklük” ne zaman ırkçılık oldu?!
“Türklük” neyi kaybettiriyor da çıkarılsın diyorsunuz Süheyl Batum Bey?
Öyle ya, zararlı ise Anayasa’da işi ne “Türklük” ün!
Neden önceden tartışmıyorsunuz da Abdullah Öcalan “demokratik cumhuriyet” dedikten, PKK silâhları konuşturduktan sonra tartışıyorsunuz?
PKK ne isterse o mu olmalı?

***

Türk’ü silmeye yeminli kesimler, Süheyl Beyin sözlerine mal bulmuş Mağribî gibi sarıldılar.
Senin Türk’le alıp veremeyeceğin ne olabilir?
Eskişehir milletvekilisiniz. Muhtemelen aileniz Kırım göçmenidir. 
Değilse bile bir Eskişehirli olarak Kırımlıların neler çektiğini ve 17-18. yüzyıldan başlayarak Türkiye’ye niçin göçtüğünü, Stalin zulmünü, Sibirya sürgünlerini bilirsin. Ve en son Cengiz Dağcı’yı bilirsin.
Önceden bilmiyorsan, yakın zamanda vefat eden bu büyük Kırımlı romancının “Türklük” ıztırabını birçok kalemden belki okumuşsundur. 
“Türk” ’ün ne mana ifade ettiğini öğrenmek için: 
Birincisi Mustafa Kemal’in Millî Mücadele için yola çıkarken argümanının ne olduğunu bulun; ikincisi Cengiz Dağcı’nın “Türklük ıztırabını” öğrenin!
“Türk” olmazsa “yurttaş” nasıl olacak Süheyl Batum Bey!

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar