Suriye’deki PKK’nın Başı Nereli?

        Ne zaman PKK katliamlarını bir yerlere fatura etmek veya Esad’ı kötülemek gerektiyse, PKK’nın iki numaralı ismi Dr. Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin’in Suriyeli olduğu vurgulandı. Oysa Fehman Hüseyin’in gerçekte Cizreli olduğu biliniyordu.PKK’yı desteklediği gerekçesiyle Suriye’ye kızıyorduk, ama Türkiye’nin bu ülkeyle kapışmasından en kârlı çıkan PKK oldu. AKP’nin “gurur”u Barzani ile […]


Paylaşın:

 

 

 

 

Ne zaman PKK katliamlarını bir yerlere fatura etmek veya Esad’ı kötülemek gerektiyse, PKK’nın iki numaralı ismi Dr. Bahoz Erdal kod adlı Fehman Hüseyin’in Suriyeli olduğu vurgulandı. Oysa Fehman Hüseyin’in gerçekte Cizreli olduğu biliniyordu.

PKK’yı desteklediği gerekçesiyle Suriye’ye kızıyorduk, ama Türkiye’nin bu ülkeyle kapışmasından en kârlı çıkan PKK oldu. AKP’nin “gurur”u Barzani ile Suriye’deki PKK’ya karşı ortak mücadele kararı alındığı açıklanırken, PKK’nın bizzat Barzani’nin yardımıyla Suriye’nin kuzeyine yerleştiği ortaya çıktı.

PKK’nın Suriye’deki eş başkanı Salih Müslim’miş. Brüksel’deki “Kürt konferansı”na o da katılmış. Cengiz Çandar onunla yan yana oturma şerefine(!) nail olmuş. Peki Çandar’ın “Salih Bey” dediği bu kişi kimmiş, yine Çandar’dan öğrenelim:

İstanbul Teknik Üniversitesi mezunu bir kimya mühendisi. 1977’de mezun olmuş.

Çandar: “Suriye’nin neresindensiniz?” diye sormuş.

Salih Müslim: “Urfa.” cevabını yapıştırmış. Hemen ardından da Kobani’den olduğunu eklemiş. Salih Müslim’in: “Urfalıyım.” demesini Çandar şöyle yorumluyor:

“Karayılan Suruçlu, Salih Bey ise Kobani’liymiş. Arada birkaç kilometrelik bir mesafe bile yok. Güçlü bir kol için, bir taş atımlık mesafe. Upuzun Türkiye-Suriye sınırının aynı köyü, kasabayı, kenti böldüğü, sadece bir demiryolu olan bir yere ait Salih Müslim’in kökeni ve bu yüzden: ‘Nerelisiniz?’ sorusuna o da, hiç tereddüt etmeden: ‘Urfa.’ cevabını verebiliyor. Bu kısa diyalog bile Türkiye ile Suriye Kürtlerinin iç içeliğinin göstergesi. Bir yandan da Türkiye’nin Kürt sorunu ile Suriye’deki gelişmelerin iç içe geçmeye başladığının bir işareti.”

Türkiye’nin bölünmesi söz konusu olunca, “medeni boşanmadan” söz eden Çandar, görüldüğü üzere Kürtlerin birleşmesi için deveye nasıl da hendek atlatıyor!..

Bu “Salih Bey”in: “İlhamımızı Sayın Öcalan’dan aldık ve alıyoruz.” dediğini de belirtip sorumuzu soralım:

Bugün yarın Beşar Esad: “Suriye’deki PKK’yı Türkiye destekliyor, başındaki isim Urfalı.” demeye başlarsa, Bahoz Erdal üzerinden Barzani’yi “aklayıp” tüm faturayı Esad’a çıkarmaya çalışanlar acaba ne cevap verecek?

 

 

 

 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar