Türk Milliyetçiliğini suç saymak anayasa suçudur

Türk Milliyetçiliği, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ilkelerindendir ve 1924 Anayasası’nın hükümlerindendir.


Paylaşın:

Türk Milliyetçiliğini suç saymak anayasa suçudur

Son dönemde, Türk Milletinin birliğine kasteden sığınmacı meselesini gündemde tutan sekiz gazeteci tutuklanmıştı. Tutuklama kervanına gazeteci Serkan Kafkas da eklendi. Polis tutanaklarında suç isnadı olarak da “Gönderilerinde milliyetçi paylaşımlar yaptığı tespit edilmiştir” ifadesi var.

Milliyetçilik 1924 Anayasası’nın hükümlerindendir ve Türk Milliyetçiliği, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ilkelerindendir.

Mevcut Anayasamız, “Türk Vatanı ve Milletinin ebedi varlığını ve Yüce Türk Devletinin bölünmez bütünlüğünü belirleyen bu Anayasa, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ölümsüz önder ve eşsiz kahraman Atatürk’ün belirlediği milliyetçilik anlayışı ve O’nun inkılâp ve ilkeleri doğrultusunda;” cümleleriyle başlar.

Türk milliyetçiliği Atatürk’ün bütün hayatı boyunca benimsediği ve uyguladığı ilkedir.

Yine Anayasanın başlangıç bölümünün sonunda, (Anayasa) TÜRK MİLLETİ TARAFINDAN, demokrasiye âşık Türk evlatlarının vatan ve millet sevgisine emanet ve tevdi olunur.” demektedir.

Anayasanın her yurttaşa verdiği bu görevi yerine getirmek de Türk milliyetçiliğinin ta kendisidir. Suçlamaların mesnetsizliği ve akıl dışılığı bir yana Türk milliyetçiliğini suç saymak suçtur. Bu vahim yanlıştan derhâl dönülmelidir.

Unutulmasın ki, milliyetçiliğe karşı çıkmak emperyalizme hizmettir.

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar