Türk tarihçiliğinin abide şahsiyetine veda…

Türk tarihçiliğinin abide isimlerinden Prof. Dr. Mustafa Kafalı 28 Ağustos 2019 akşamı yaşamını yitirdi. Geride bir çok kıymetli alim ve önemli yazılı eserler bırakan Kafalı'nın cenazesi, vasiyeti üzerine 30 Ağustos 2019 günü Cuma namazını müteakip Ankara Gölbaşı mezarlığına defnedilecektir.


Türk Tarihçisi Prof. Dr. Mustafa Kafalı, 28 Ağustos 2019 gecesi Hakk’ın rahmetine kavuştu.

Prof. Dr. Kafalı, gençliğinden beri tarihçilik alanında kendini yetiştirmiş, büyük bir Türkçüydü. Atsız’ın Yamtar’ı, milliyetçi hareketin aydını, Türkeş’in arkadaşı olan Prof. Dr. Mustafa Kafalı, hayatının her döneminde Türklük mücadelesinin ön saflarında yer aldı. Türk ve Türklük konularında tavizsiz duruşuyla birçok tarihçi yetiştirdi. Bugün Türk üniversitelerinin tarih bölümlerinin hemen hepsinde Hocanın yetiştirdiği “canlı eserler” bulunmakta ve Türk tarihi üzerine değerli araştırmalar yapmaktadırlar. Türk tarihinin bir bütünlük içinde kavranmasında onun fikirlerinin etkisi büyüktür.

Türkçü hareketlerin ve sivil toplum kuruluşlarının her birinde faal olan Prof. Dr. Mustafa Kafalı, Millî Düşünce Merkezi’nin de şeref üyesiydi. Uçmağa varmadan önce “Atatürk’ün payitahtına gömüleceğim” vasiyetini eden Hocamızın cenazesi 30 Ağustos 2019 günü Cuma namazını müteakip Ankara Gölbaşı mezarlığına defnedilecektir.

Türklüğün ve tarihçiliğin bu abide insanı, Türk milliyetçiliği camiasının yolbaşçılarından Kafalı Hocamıza Allah’tan rahmet, değerli eşi Sevgi Kafalı ve yakınlarına sabır dileriz. Mekânı Cennet olsun. Yüce Türk milletinin başı sağ olsun.

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.