Türk’üz! Cumhuriyetin Göğsümüz Tunç Siperi!

29 Ekim 1923, Cumhuriyetin ilanı! Türk Milletinin egemenliğinin tescilidir. Cumhuriyetin ilanının 96'ncı yılı ve Cumhuriyet Bayramı kutlu olsun.


29 Ekim 1923! Cumhuriyetin ilanı! Türk Milletinin egemenliğinin tescili!

Türk Milleti, binlerce yıl, hanedanlar vasıtasıyla devlet kurdu, dünya tarihine yön verdi. Tarihin akışı içerisinde hanedanların yerini meclisler aldı. Böylece egemenliğin temsili artık milletlere geçmiş oldu. Binlerce yıllık Türk tarihi, 20. yüzyılda çağdaş medeniyet seviyesinin üstüne çıkma hedefiyle cumhuriyet rejimine geçti. Türk Milliyetçiliğinin gereği, yerine getirilmişti.

Atatürk, Türklüğün cumhuriyet rejimi ile ilişkisini şu şekilde tanımlar:

“Türk Milletinin tabiat ve âdetlerine en uygun olan idare, cumhuriyet idaresidir.”

Bu sözlerde Türk milletinin, tarihten getirdiği bağımsız ruhun yansımasını hissetmek mümkündür. Çünkü Türk Milleti, hanedanlar çağında dahi istişare mekanizmasını işletmiş, işletmediği istisnai zamanlarda kayıplar yaşamıştı. Türk Milletinin yedi düvele kafa tuttuğu Millî Mücadele, milletin kendi kaderine el koymasının bir tezahürüydü. Cumhuriyetin ilanı, halkın kendi kaderine el koymasının son adımıydı.

96 yılını dolduran Cumhuriyet, Atatürk’ün de dediği gibi milletimizin tabiatına en uygun idaredir. Türk Milleti, istiklalinin ve tam bağımsızlığının bir anahtarı olan Cumhuriyetini ilelebet koruyacaktır. Büyük Ata’mızın dediği gibi bizim nâçiz vücudumuz bir gün elbet toprak olacaktır; fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.

Yüce Türk Milletinin Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun!

Millî Düşünce Merkezi

Yazar

MDM

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.