Uzaktaki Kardeşime: Mağjan Cumabay (Jumabayulı)

Mağjan Cumabay'ın (Jumabayulı), Türklük için büyük önem taşıyan "Uzaktaki Kardeşime" şiirini ve hikâyesini sizler için araştırdık.


Mağjan Cumabay (Jumabayulı), 19 Mart 1938 tarihinde, Sovyet zindanlarında ağır işkencelere maruz kaldıktan sonra kurşuna dizilerek şehit edildi. İnfazından hemen önce yazdığı güçlü şiirlerini inkar etmesi ve benzer şiirleri Sovyet propagandası için yazması istendi. Ancak o kabul etmedi. Gönlünde hep Türklük ve uzaktaki kardeşleri vardı. Bugün onun ölüm yıl dönümü.

Biz de Türk Dünyası’nın önemli şairlerinden olan Mağjan Cumabay’ın( Jumabayulı), işgal altındaki yurdumuz ve uzaktaki kardeşleri için duyduğu acıyı anlatan “Uzaktaki Kardeşime” şiirinin ve Araştırmacı yazar Feyzullah Budak tarafından “Mağjan’a Cevap” adı ile yazdığı şiirin peşine düştük. Şairimizin ve şiirlerinin geniş kitlelerce tanınmasını istedik.

Türklük için büyük önem taşıyan bu şiire kayıtsız kalamadık ve sizler için Mağjan Cumabay’ın hayatını, Araştırmacı yazar Feyzullah Budak ile konuştuk. Mağjan’ın “yaşayan ruhu” olarak bilinen Feyzullah Budak, bilinmeyenleri gün yüzüne çıkardığı bu araştırmasında bizlere hem bilmediklerimizi, hem de yanlış bilinenlerin neden yanlış olduğunu anlattı.

Sizler için yaptığımız araştırmalardan, yayın ve röportajlarımızdan haberdar olmak için bizi YouTube kanalımız üzerinden takip etmeyi ve abone olmayı unutmayın.
Sizler de araştırmamızı istediğiniz konuları, görüş ve önerilerinizi videonun altına yorum olarak yazabilirsiniz.

 

Yazar

MDM

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.




Benzer Yazılar