Rusya’nın Suriye’deki S-300’leri

S 300 konusu dış basında yer bulmaya devam ediyor. Batı basınında Rusya'nın kumar oynadığı düşünülürken, Rus basınında İsrail'in tepkileri ile ilgili olarak uzman değerlendirmeleri devam ediyor...


Dünya basınında S 300 meselesi

Rusya’nın Suriye’deki yeni hamlesi: S-300 füze kalkanı

Rusya, İsrail ile ilişkilerini Suriye için yeni roket savunması ile değiştiriyor

(https://www.csmonitor.com/World/Europe/2018/0927/With-new-missile-defense-for-Syria-Russia-shifts-its-relationship-with-Israel, With new missile defense for Syria, Russia shifts its relationship with Israel, 27/09/2018)

The Christian Science Monitor’da çıkan haberde, Rusya’nın Suriye’ye S-300 uçaksavar sistemi desteği vererek büyük bir kumar oynadığı belirtildi. Bu gelişme ile Suriye’de uzun müddettir devam eden savaşın yeni bir döneme girdiği Rusya’nın bu hamlesi ile bölgeye ya istikrar getireceği ya da daha büyük çaplı çatışmalara sebep olacağı yorumları haberde yer alıyor.

Uzmanlar sistemin iki hafta içinde kurulup işletilmeye başlayabileceğini söylüyorlar.

S-300 füze savunma sisteminin kontrolünün nispeten Suriye kuvvetlerinde olacağını ancak Rusların sistemin kullanılmasında etkisinin neredeyse muhakkak olacağı ifade ediliyor.

Eğer bu hamle gerçekleşirse Suriye’ye son 18 aydır 200 den fazla füze fırlatan İsrail ve bölgede askerî harekât yürüten Türk ve Amerikan kuvvetlerinin Moskova ile daha yakından görüş alışverişinde bulunmak zorunda kalacağı ya da daha fazla kayıp riski almaya iteceği belirtiliyor.

Suriye’ye yerleştirilecek S-300 füze kalkanı sisteminin ne kadar etkili olduğu ise tartışmalı. Zira bu sistem batılı modern savaş uçaklarına karşı test edilmediği ifadesi yorumuna yer verilmiş. Ayrıca İsrail’in bu sisteme karşı çoktan hazırlıklı olduğu yorumları da yapılmış. Buna karşılık olarak bu sistemin oyunun kurallarını değiştireceği, davetsiz hava saldırılarına karşı Suriye’yi koruyacağı aynı zamanda İsrail’in ve diğer ülkelerin taktiklerini değiştirmesi gerekeceği şeklindeki yorumlara da haberde yer verilmiş.

***

İsrail, Rus S-300 hava savunma sisteminin üstesinden gelebilecek mi?

(https://vz.ru/world/2018/9/24/943156.html, Сможет ли Израиль уничтожить С-300 в Сирии, 24/09/2018)

Rus Vzglyad (ВЗГЛЯД.РУ) gazetesinde aynı gelişme ile ilgili olarak “İsrail, Rus S-300 hava savunma sisteminin üstesinden gelebilecek mi?” başlıklı bir yazı yayınlandı.

Haberde bu sistemin askerî ve teknik bakımdan etkili olup olamayacağı birden fazla uzmanın görüşüne müracaat edilerek tartışılmış. Ancak yeni sistemin etkili olup olamayacağı kesin görünmüyor.

Ayrıca İsrail İstihbarat İşleri Bakanı Yisrael Katz’ın şüphelerine de yer verilmiş. Katz’a göre Rusya’nın Suriye’ye söz konusu füze savunma sitemini yerleştirerek İsrail’in kırmızıçizgilerini geçtiği anlamına geliyor.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikhail Bogdanov bu hamle ile Rusya-İsrail ilişkilerinin zedelenmeyeceğini, zira iki ülke arasındaki ilişkilerin daha derin olduğunu dile getiriyor.

Yazar

A. Selim Babaoğlu