Yabani Güvercin hikâyesi Türkiye Türkçesiyle seslendirildi

Esir edilemeyen bir güvercinin hikâyesini yazdığı için Çinliler tarafından idam edilen Nur Muhammed Yasin’in eserini YouTube’dan dinleyebilirsiniz.


 

Yabani Güvercin hikayesi

Nur Muhammed Yasin’in kaleme aldığı Yabani Güvercin  adlı hikâye bugüne dek pek çok lehçeye   aktarıldı pek çok dile çevrildi. Türkiye Türkçesiyle de okuma şansı bulduğumuz hikâyeyi artık sesli olarak da dinleme imkanımız var. Eğer Yabani Güvercin hikâyesini dinlemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Uygur yazar ve şair Nur Muhammed Yasin, 1974 yılında Kaşgar vilayetinin Maralbaşı nahiyesinde dünyaya geldi. 12 yaşından itibaren “Örkeş” mahlasıyla edebiyat sahasına adım attı. Çeşitli dergilerde eserleri yayımlandı. Yasin’i Kaşgar Edebiyatı dergisinin 2004 yılında yayımlanan 5. sayısındaki “Gök Güvercin” adlı özgürlük ve hürriyeti yansıtan hikâyeyi yazması sebebiyle “bölücülük ve bağımsızlığı ifade ediyor” suçlaması isnat edilerek tutuklandı. Kaşgar Edebiyat dergisinin 2004 yılı 5. sayısının 2 bin adet basılmış olduğu, Çin hükümetinin dağıtımı yapılmış olan dergiyi toplattırmak için özel “Silahlı Toplama Timi” ve Kültür Dairesindeki memurları görevlendirdi. 2004 yılının Kasım ayı ortalarında Çin gizli polislerinin, Nur Muhammed’i tutukladıktan sonra ailesi ve dostları ile dahi görüştürmediği, hapishanede vahşice usullerle işkenceler yapmakta oldukları öğrenildi.
2011 yılında ise Çin hükümeti tarafından idam edildiği bilinmektedir.

(Biyografi Kaynak: https://www.doguturkistan.org/2)

Yazar

Esra Çam

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.