YÖK’ün, “Yağmacı Dergiler” açıklaması, “akademik etiklik” getirmelidir

Üniversitelerarası Kurul, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın önerisiyle, para karşılığı yayın yaptığından "yağmacı" adı verilen dergilerde yayımlanan bilimsel makalelerin, akademik yükseltmelerde dikkate alınmaması kararını verdi .


 

Üniversitelerarası Kurul, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın önerisiyle para karşılığı yayın yaptığından “yağmacı” adı verilen dergilerde yayımlanan bilimsel makalelerin, akademik yükseltmelerde dikkate alınmaması kararını verdi. Türkiye, bu kararla dünya genelinde de hızla artan, akademik yükseltmeler için ticari amaçla çıkarılan dergilerde para karşılığı yayımlanan makalelerin kullanılmasına “dur” diyen ilk ülkeler arasında yer aldı. Kurul, yağmacı ve şaibeli konferanslar ve sempozyumları da mercek altına aldı. YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç: “Bundan sonra açık ve net şekilde ifade ediyoruz. Yağmacı dergilerde yayın yapanlar, bu yayınlarını akademik yükseltmelerde kullanamayacak”

Haberin devamı için:

https://www.internethaber.com/yokun-yagmaci-dergiler-aciklamasi-akademik-etiklik-getirmelidir-2006216y.htm?fbclid=IwAR3ol7BrPtW_NNh8RTc1EZ1fs5Xv2mSgANPeemkG2feuI6C5PXme2LgEYhg

 

Avatar
Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.