12 Ada, Libya, Musul, Kırım ve Batı Trakya tekrar Türkiye’ye katılabilir – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

12 Ada, Libya, Musul, Kırım ve Batı Trakya tekrar Türkiye’ye katılabilir

Atina’nın silahsızlık şartını ihlal etmesinin ardından açıklama yapan Türk Dünyası Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, hukuken Türkiye’ye ait olduğunu düşündükleri 12 Ada, Girit, Libya, Musul – Kerkük, Kırım, Batı Trakya ile ilgili uluslararası boyutta davalar açmaya hazırlanıyor.

15 Mayıs 2020
Hilal Ülkü Şahin
Türkiye
12 Ada, Libya, Musul, Kırım ve Batı Trakya Tekrar Türkiye’ye katılabilir

İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Topsakal, Yunanistan’ın uluslararası hukuku çiğnediğini ve 12 Adalar’a asker çıkararak provokatif eylemlerde bulunduğunu belirtti. Prof. Dr. İlyas Topsakal, Dışişleri Bakanlığı ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığının hazırladığı bir raporla bölgedeki hakların uluslararası hukuk çerçevesinde aranmaya başladığını kaydetti.

Türk Dünyası Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Halit Kanak ise, dernek bünyesinde bulunan 100’ü aşkın STK ile davayı en üst mercilere taşıyacakları bilgisini paylaştı. Amaç, ülkenin ve milletin geleceğine ait olan bu bölgelerde, uluslararası arenada tanınan tüm hakları geri almak.
Kanak, şu anda dava komisyonun bilgi, belge toplama, dava tezleri ve yapılacak müracaat için hazırlık yaptığını, korona virüsü salgınından sonra süreci hızlandıracaklarını vurguladı. Haziran ayından itibaren resmi olarak harekete geçilecek.

Kaynak: (https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/turk-stkler-giritin-iadesi-icin-dava-acmaya-hazirlaniyor/1839039, 14/05/2020)

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları