YENİDEN DÜŞÜNMEK, YENİDEN DEĞERLENDİRMEK

29 Haziran 2015 – Yalıkavak 7 Haziran seçimlerinin sonuçlarını başta siyasi kişiler ve partiler olmak üzere bütün aydınların yeniden düşünmeleri ve değerlendirmeleri gerekmektedir. Ama ne zaman bu ve benzeri konular söz konusu olursa, “aydın” diye nitelenen insanların topu hemen taca attıklarını görürüz. Suçu başkasının üzerine atarak, yükten kurtulmaya çalışırlar. Başka çevreleri bildiğimi iddia etmem mümkün […]


29 Haziran 2015 – Yalıkavak

7 Haziran seçimlerinin sonuçlarını başta siyasi kişiler ve partiler olmak üzere bütün aydınların yeniden düşünmeleri ve değerlendirmeleri gerekmektedir. Ama ne zaman bu ve benzeri konular söz konusu olursa, “aydın” diye nitelenen insanların topu hemen taca attıklarını görürüz. Suçu başkasının üzerine atarak, yükten kurtulmaya çalışırlar. Başka çevreleri bildiğimi iddia etmem mümkün değil, ama Türk Milliyetçisi olduğunu söylenen çevrelerde, durum aynen ifade ettiğim gibidir.

Görev Milliyetçi Hareket Partisine düşer, birinci sorumlu ise Devlet Bahçeli’dir. Bu tespite itiraz edeceklerin sayısı pek azdır. Bahçeli bu konuda bir anket yaptırırsa sonuç benim yazdığım gibi çıkacaktır. Bana kalırsa benim bildiklerimi Devlet Bahçeli de bilmektedir. Gözlerimin içine bakarak “peki niçin gereğini yapmıyor?” diye sorduğunuzu görür gibiyim. Bunun cevabını tam tamına benden istemeye hakkınızın olmadığını söylemek isterim. Bu konuda tahmin yapmak isterim. Sizin yorumlarınızı da aşağı yukarı biliyorum. Buna rağmen ben soru sorarak, sizi düşünmeye ve araştırma yapmaya davet ediyorum. Sorumluluktan kaçmak Türk Milliyetçisi olduğunu iddia eden bir aydına yakışmaz. Derde deva bir davranış da olmaz.

Türkiye haritası ile seçim sonuçlarına bakınız. Kars’tan Van’a, Hakkari’ye, Şırnak’a bakınız. Oradan Siirt, Mardin, Diyarbakır, Batman, Bingöl, Adıyaman’a bakınız. Urfa’yı da bu listeye koyabilirsiniz. Gaziantep, Adana, Mersin sonuçları da bir işaret fişeği gibi ortada duruyor. İzmir’de, İstanbul’da hatta Ankara’da seçim sonuçları ne söylemek istiyor? Bunlara cevap arıyor musunuz?

Aramak şöyle dursun, ben sonuçların sizi dehşete düşürdüğünden de eminim.

Türkiye’nin nasıl bir belayla karşı karşıya kaldığını anlamak için bu seçim sonuçlarına bir de dönüp Suriye sınırında olup bitenlere bakınız. Sonuçlar herhalde başta on üç yıldan beri Türkiye’yi tek başına yöneten AKP iktidarını memnun ediyor mu? İktidar yetkililerinin konuşmalarına baktığımızda “Türkiye’nin güneyinde bir Kürt devletinin kurulmasına asla izin veremeyiz.” dediklerini görüyoruz.

Peki bunu inandırıcı buluyor musunuz? Oslo, İmralı, Dolmabahçe sözleşmelerinde HDP ile PKK ile Abdullah Öcalan’ın memurları ile görüşüp “çözüm sürecini” kabul eden AKP bugün “güneyde bir Kürt devletinin kurulmasına izin vermeyiz” diyebiliyor. Çünkü bizim aklımızla alay etmenin kendisine fazlaca zarar veremeyeceğine inanıyor.

Kendi sınırlarımız içinde bir Kürt devletinin kurulması için bütün varlığıyla çalışan iktidar, şimdi Suriye sınırları içinde bir Kürt devletinin kurulmasını kabul etmeyeceğini açıklamaktan bir sakınca görmüyor.

Bir başka çelişki de MHP nin tutumunda, HDP ile hiçbir biçimde bir arada olmayacağını her fırsatta belirten MHP, koalisyon konusunda AKP ile HDP’nin anlaşmasını ve hükümeti birlikte kurmalarının isteyebiliyor.

Çözüm sürecinin Türkiye’yi devlet ve milletiyle çözeceğini düşünen MHP çözüm konusunda yıllarca birlikte çalışan bu partilerin hükümet kurmaları halinde çözülmenin çok rahatlıkla gerçekleşeceğini tahmin edemiyor mu? Yoksa şöyle mi düşünüyor: “Bütün karşı çıkışlarıma rağmen çözüm sürecini engelleyemediğim için bölünme olacaksa, ‘ben sonucun böyle olacağını yıllarca size anlatmaya çalıştığım halde anlatamadım veya siz bana inanmadınız. Şimdi ne haliniz varsa görün’”. Bunu demek için mi AKP, HDP hükümetinin kurulmasını istiyor?

Ne yaman çelişki… Lafı bile beni korkutmaya yetiyor. Bu teklifi yapanlar da galiba bizim aklımızla alay ediyorlar.

Yazar

Necdet Özkaya

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.