NEDEN GEÇERSİZ OY VERDİLER?

05 Temmuz 2015 İnsanlar şaşırmış vaziyette. MHP neden böyle yaptı, neden geçersiz oy verdi? Aslında şaşırmaya hiç gerek yok. O kadar çok ihtimal var ki! Hangi birini sayayım? Haydi üşenmeyeyim de ihtimalleri saymayı bir deneyeyim. 1. Geçersiz oy verince AKP’nin adayı İsmet Yılmaz’ın seçileceğini bilmiyorlardı. 2. Genel Başkanları Devlet Bahçeli’nin her zamanki sihirli hesaplarından biri […]


05 Temmuz 2015

İnsanlar şaşırmış vaziyette. MHP neden böyle yaptı, neden geçersiz oy verdi? Aslında şaşırmaya hiç gerek yok. O kadar çok ihtimal var ki! Hangi birini sayayım? Haydi üşenmeyeyim de ihtimalleri saymayı bir deneyeyim.

1. Geçersiz oy verince AKP’nin adayı İsmet Yılmaz’ın seçileceğini bilmiyorlardı.

2. Genel Başkanları Devlet Bahçeli’nin her zamanki sihirli hesaplarından biri vardır diye düşündüler. Hani MHP’nin 40. kuruluş yıl dönümü olan 2009’da bir hesap yapmıştı: 2009’dan sıfırları at, 29. Bir daha sıfırları at, kalan 2 ile 9’u topla, 11. 29+11=40. Böyle bir hesaptı. Daha sonra buna benzer çok hesaplar yapmıştı. MHP’liler artık onun bir matematik sihirbazı olduğuna inandılar ve bu başkanlık seçiminde de mutlaka böyle bir hesabı vardır diye düşündüler ve geçersiz oy verdiler.

3. MHP’liler aslında Bahçeli’nin, başkanlık seçimi için yaptığı sihirli hesabı biliyorlardı ve bunun için geçersiz oy verdiler. Şimdilik bu sihirli hesabı bir sır gibi saklıyorlar; zamanı gelince açıklayacaklar ve herkes parmağını ısıracak.

4. AKP adayı İsmet Yılmaz eski ülkücü imiş. MHP’liler İsmet Yılmaz’ın hâlâ MHP’li ve ülkücü olduğunu sanıyorlar. Bence bu ihtimal çok kuvvetli. Çünkü pek çok MHP’li, bugün Türkiye için asıl tehlikenin AKP ve ABD olduğunu değil, hâlâ 1980 öncesindeki gibi Komünistler olduğunu zannediyor.

5. Bazı MHP’liler de eski ülkücü İsmet Yılmaz’ın hâlâ ülkücü olduğunu kesin olarak biliyorlar ve onun AKP içinde kendi adamları olduğunu kabul ediyorlar.

6. CHP ile pazarlığa giriştiler ve sizin adayınızda değil bizim adayımızda anlaşalım, dediler. Üstelik İhsanoğlu iki partinin de çatı adayı idi, diye eklediler. Bu pazarlığı yaparken hiç şüphesiz CHP’nin 132 milletvekili ile kendilerinin 80 milletvekilinin toplamının 212 olduğunu biliyorlardı. Ama belki de sihirli bir hesapla 212, AKP’nin 258’ini geçebilirdi. Yahut da kim bilir, onlar HDP’nin yanında olamazlardı ama HDP’den 50 kadar milletvekilinin kendi adaylarını desteklemesini kabul edebilirlerdi.

7. Deniz Baykal’ın Cumhurbaşkanı ile görüşmesine çok kızdılar. Vaktiyle Erdoğan yasaklı iken Baykal’ın ona can simidi olduğunu hatırladılar. Baykal bu defa da Cumhurbaşkanı ile görüşüp can simidi oldu. Bu durumda, dar günlerinde AKP ve Erdoğan’a destek olma rekoru MHP’nin elinden gidebilirdi. Kendileri AKP’ye destek vererek rekoru Baykal’a kaptırmadılar.

8. MHP baştan beri sergilediği dik duruşunu asla bozmadı; biz sonuna kadar kendi adayımızın arkasındayız dedi. Kaleyi altın tepsi içinde rakibe sundular ama önemli olan dik duruş idi. MHP, kendi adayını sonuna kadar destekleyerek ne kadar sözünün eri, ne kadar yiğit ve dik duruşlu bir parti olduğunu gösterdi.

Aslında sihirli bir hesap bulup yukarıdaki maddelerin sayısını 9’a çıkarmam gerektiğini düşündüm. Önce bir toplama işlemi yapmam ve 8’e bir eklemem gerekir dedim. Dedim ama 1 ne idi? 1 Bahçeli olabilir miydi? Öyle ya partisinin 1 numaralı adamıydı. Sonra yukarıdaki maddelerle onun 1 numaralı adam olmasının ne ilgisi var diye düşündüm ve bundan vazgeçtim. Elimde yine 8 kaldı. Ne yapmalıydım? Tekrar buldum, diye düşündüm. Meclis Başkanı, Meclis’in 1 numaralı adamı olacaktı; onu 8’e eklerim, 9 olur. Fakat yine beynimin bir yerleri beni geri çekti; Meclis Başkanı’nın 1 numara olması ile yukarıdaki 8 maddenin ne alakası var, diye düşündüm. Sonunda vazgeçtim. Bu iş beyinle, mantıkla filan olacak iş değildi. Adı üstünde sihirdi. Hiç mantıkla sihirli güçler yarışabilir mi? Doğrusu mantığımın, sihirli matematik formülleriyle yarışabileceğini zannetmekle ben de büyük bir mantıksızlık içine düştüm. Meydan mantığın değil, sihirli formüllerindir ve formül açıklanınca eminim ki sihrin gücünü hep birlikte göreceğiz.

Ahmet Bican Ercilasun
Yazar

Ahmet Bican Ercilasun

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.