21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı kutlu olsun – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Gündem Özel: Karadeniz’de Rus-Amerikan Rekabeti ve Montrö   • Söz konusu açık oturum-15: Korona/ Eba / Andımız

21 Aralık Türkçe Eğitim Bayramı kutlu olsun

21 Aralık Makedonya Türkçe Eğitim Bayramı kutlamaları başladı.

20 Aralık 2020
Esra Çam
Fotograf:RUBAFED

Makedonya’da yaşayan Türkler, 15 Şubat 2007 tarihli resmî gazetede yayımlanan haberle birlikte 21 Aralık Makedonya Türkçe Eğitim Bayramı günü olarak kutlamaktadır. Türkiye’de de kutlanan etkinlikler, Kovid-19 önlemleri çerçevesinde bu yıl çevrim içi olarak gerçekleşmeye başlamıştır. 18 Aralık 2020 tarihinde, Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi çevrim içi bir program düzenlemiştir. Her iki ülkenin saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinlik, Edirne Valisi Ekrem Canalp, Kuzey Makedonya Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat, Kuzey Makedonya Ankara Büyükelçisi Jon İvanovski, Kuzey Makedonya İstanbul Başkonsolosu Aktan Ago, Trakya Üniversitesi Rektörü Erhan Tabakoğlu ve Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği Genel Başkanı Hüsrev Emin’in konuşmalarıyla devam etmiş akabinde video gösterimi, ney dinletisi ve plaket takdimi ile tören sona ermiştir.
Makedonya’nın Struga Dr. İbrahim Temo Lisesi tarafından da çevrim içi etkinlik düzenlenmiş ve öğrenciler tarafından 21 Aralık Türkçe Bayramı’na özel “İstiklal” adlı dergi yayımlanmıştır.

(Kaynak: 1. https://www.trakya.edu.tr/news/21-aralik-kuzey-makedonya-turkce-egitim-bayrami
2. http://www.yenibalkan.com/tr/egitim/21-aralik-makedonya-turklerin-milli-bayrami-struga-da-kutlandi 19.12.2020)

Yorum yapın!

Comment *

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları