ABD’nin mantığı

17 Nisan 2017 Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa Suriye’nin askeri noktalarını hedef aldılar ve füze saldırısı yaptılar. Gerekçesi Suriye’nin Duma’da kimyasal silah kullanması ve sivilleri katletmesiydi. ABD, İngiltere ve Fransa, Suriye Duma’da kimyasal silah kullandı. Masum sivilleri katletti, insanlık suçu işledi diyor. Suriye ise ben kimyasal silah kullanmadım, Rusya’da Duma’da öldürülen siviller ve yaralılar […]


17 Nisan 2017

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Fransa Suriye’nin askeri noktalarını hedef aldılar ve füze saldırısı yaptılar. Gerekçesi Suriye’nin Duma’da kimyasal silah kullanması ve sivilleri katletmesiydi.

ABD, İngiltere ve Fransa, Suriye Duma’da kimyasal silah kullandı. Masum sivilleri katletti, insanlık suçu işledi diyor. Suriye ise ben kimyasal silah kullanmadım, Rusya’da Duma’da öldürülen siviller ve yaralılar üzerinde incelemeler yaptım, kimyasal silah kullanıldığını gösterir bir belirtiye rastlamadım diyorlar.

ABD ve ortakları Suriye’ye füze saldırısının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin iddia ile ilgili incelemesini tamamlamadan yapmışlardır.

Suriye’nin Şam, Hama, Humus, Dera ve Süveyda kentlerindeki askeri ve kimyasal tesislerini vurduktan sonra üç mütecaviz devlet hazırladıkları ortak bir tasarıyla, Duma bölgesinde kimyasal silah kullanıldığı iddiası ile ilgili, bağımsız bir inceleme yapılmasını Birleşmiş Milletlerden istediler.

Suriye’yi evvela vur, sonra kimyasal silah kullanılmasıyla ilgili araştırma yapılmasını iste. Tam da ABD ve İngiltere’ye yakışan bir davranış. Vaktiyle Irak’ı kitle imha silahları üretiyor diyerek işgal etmişlerdi. Sonra da Irak’ın kitle imha silahları üretmediği, kitle imha silahları üretmek için hazırlığının dahi olmadığı anlaşıldı.

Ama ne oldu. Saddam Hüseyin devrildi. Bir bayram günü asılarak idam edildi. Irak parçalandı, milyonun üzerinde Iraklı katliam saldırılarıyla hayatlarını kaybetti. İşgalci Amerikan askerleri yüzbinlerce Iraklı kadının ırzına geçti. Irak çok acı günler yaşadı.

Suriye’de de kimyasal silah kullandığı henüz kanıtlanmamıştır. Bu halde acele edilmemesi, beklenilmesi gerekirdi. Ama Türkiye’de Birleşmiş Milletler raporunu beklememiş, Dışişleri Bakanı operasyonun hemen arkasından “Tüm insanlığın vicdanına tercüman olan bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz.” Sözleriyle operasyona destek vermiştir. Türkiye operasyon ile ilgili açıklama yapmakta acele etmeseydi. Şunu da görecekti.

Üç mütecaviz devletin hazırladığı ve Birleşmiş Milletlere sunduğu karar tasarısında Suriye’nin Birleşmiş Milletlerdeki barış görüşmelerine katılması çağrısında bulunmuşlardır.

Suriye’den ne istenecektir? Kimsenin şüphesi olmasın Esad’dan Suriye’nin federatif bir sistemle idare edilmesini yani parçalanmasını isteyeceklerdir. Amaçları Suriye’nin kuzeyinde PKK / PYD devletini kurdurmaktır.

Güneyimizde PKK / PYD devletinin kurulması şüphesiz Türkiye’nin güvenliği için tehlikelidir. Türkiye bunu kabul edemez.

Bu durumda Menbiç ve Fırat’ın doğusuna operasyon yapılması da hayal olur.

Yazar

Talat Şalk

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar