‘Afgan savaşı Pakistan’ı istikrarsızlaştırıyor’

 15.04.2011   Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari, Afganistan savaşı “Pakistan’ı istikrarsızlaştırıyor” dedi. Guardian gazetesine konuşan Zerdari, Afgan savaşının Pakistan’ın demokratikleşmesi önünde engel teşkil ettiğini de ekledi. Zerdari’nin açıklamalarının, cumhurbaşkanının Afganistan savaşıyla ilgili en sert çıkışı olduğu düşünülüyor. Cumhurbaşkanı Zerdari, “ABD’nin Afganistan operasyonu başlayalı sanıyorum 12 yıl oldu. Açık ki herkesin sabrı tükenmek üzere ve özellikle de […]


 
15.04.2011 
 
Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari, Afganistan savaşı “Pakistan’ı istikrarsızlaştırıyor” dedi.

Guardian gazetesine konuşan Zerdari, Afgan savaşının Pakistan’ın demokratikleşmesi önünde engel teşkil ettiğini de ekledi.

Zerdari’nin açıklamalarının, cumhurbaşkanının Afganistan savaşıyla ilgili en sert çıkışı olduğu düşünülüyor.

Cumhurbaşkanı Zerdari, “ABD’nin Afganistan operasyonu başlayalı sanıyorum 12 yıl oldu. Açık ki herkesin sabrı tükenmek üzere ve özellikle de Amerikan kamuoyu cevap talep ediyor” diyor mülakatında.

ABD’ye desteğin bedeli ağır

Zerdari, Pakistan’ın sınırında gerçekleşen savaşın yol açtığı güvenlik sorununun Pervez Müşerref döneminde zayıflayan demokratik kurumların güçlendirilmesine yönelik adımlara gölge düşürdüğünü de ifade ediyor.

BBC’nin Karaçi’deki muhabiri Syed Shoaib, Pakistan kamuyounun Amerika’nın ülkedeki istikrarsızlığa doğrudan katkıda bulunduğunu düşündüğünü söylüyor.

Pakistan’ın üst düzey yetkilileri de ABD’nin Afganistan’daki operasyonuna verdikleri destek için ödediklerini bedelin ağır olduğunu düşünmeye başlıyor.

Shoaib, hem vatandaşlar hem de üst düzey sivil ve askeri liderler arasında Amerikan karşıtı hislerin yoğun olduğunu da ekliyor.

ABD’nin Pakistan’ın müttefikliğinin değerini bilmediğini düşünen Pakistan güvenlik güçlerinin Zerdari’nin açıklamalarını memnuniyetle karşılaması bekleniyor.

BBCTürkçe

11 Nisan 2011
 
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.