AH! Servet Hocam – Ardından Yazılanlar

Türk tarihinin bilinmeyenlerine doğru bizlere uzun yıllardır yolculuk yaptıran Servet SOMUNCUOĞLU 49 yaşında vefat etti. Ölümü sevenleri ve arkadaşlarında büyük üzüntüye yol açtı. İşte sosyal paylaşım sitesi feysbuk(facebook)’da kendisi için yazılanlar. Sevgili Servet Somuncuoğlu, büyük bir ruhtu. Türklüğün bin yıllar ötesinden gelen izlerini aradığı sarp kayalar, yüce dağlar kadar büyük büyük bir ruhtu. Taştaki Türkleri, […]


Türk tarihinin bilinmeyenlerine doğru bizlere uzun yıllardır yolculuk yaptıran Servet SOMUNCUOĞLU 49 yaşında vefat etti. Ölümü sevenleri ve arkadaşlarında büyük üzüntüye yol açtı. İşte sosyal paylaşım sitesi feysbuk(facebook)’da kendisi için yazılanlar.

1

Sevgili Servet Somuncuoğlu, büyük bir ruhtu. Türklüğün bin yıllar ötesinden gelen izlerini aradığı sarp kayalar, yüce dağlar kadar büyük büyük bir ruhtu. Taştaki Türkleri, yazıdan, resimden, damgadan keşfe çıkmıştı. Peşpeşe belgeseller çekti, kitaplar yayınladı. Henüz montajı bitmemiş filmleri, yazılması tamamlanmamış kitapları vardı. Nefes almadan çalışırdı. Acelesi vardı. Peşine bütün bir ilim alemini alarak yürür hale gelmişti. Türklüğün başı sağolsun.

 

YAĞMUR TUNALI

Türk tarihini yeniden yazacaktı….
Ruhu artık hep özlediğini söylediği Tanrı Dağları’nda, ata ruhlarımızla birlikte.
Eksik kaldı, yarım bıraktın Servet Somuncuoğlu, taşlar artık öksüzdür.

Son işim “Saymalıtaş’da bir kez daha namaz kılmak” demiştin.
Anadolu balbalları, koç başlı mezar taşları, Türk tarih Felsefesi, Radloff Atlası, Yenisey Ağıtları, Seyahatname sıradaydı…. Bu yıl bitmeden üç kitap ve bir belgesel çıkacaktı.
Erken oldu…
Şimdi ata ruhlarımızın sessiz çığlıklarını kim duyuracak bize?

AYTEN ALTAYLI

TÜRK MİLLETİ,YİĞİT,ÇALIŞKAN,TÜRKLÜK SEVDALISI BİR İLİM ADAMINI DAHA KAYBETTİ..AİLESİ İLE BERABER TÜRKLÜK DE HEM YETİM, HEM ÖKSÜZ KALDI..DAĞLAR TAŞLAR ONU BEKLER..TURAN ELLERİ ONU BEKLER..RUHU ŞİMDİ TANRI DAĞINDA KÜRŞAT İLE BULUŞMUŞTUR..MEKANI UÇMAĞ OLSUN..

BİR TÜRK BEĞİ DAHA TANRI DAĞLARINDA..TÜRKLÜK ÖKSÜZ,TURAN YETİM KALDI..TÜRK DÜNYASI’NIN BAŞI SAĞ OLSUN..

 

SEVGİ KAFALI

GÜLE DE LANET OLSUN BÜLBÜLE DE…..

BAŞSAĞLIĞI

Sevgili ülküdaşım, arkadaşım can dostum Servet Somuncuoğlu’nun vefat ettiğini öğrenmiş bulunuyorum.Allah’tan geldik ona döneceğiz amenna ama bu kadar erken mi ayrılacaktın bizden sevgili Servet Abi,bize Türk tarihi diye anlatılanlar tarihimizin milyonda biri bile değil,inşallah Türk Tarihini yeniden yazacağız dediğinde gözlerin nasılda parlar,sesin heyecanla nasıl da titrerdi..Seninle konuştuğumda senin heyecanın beni de sarar Servet kardeşime nasıl yardımcı olabilirim diye kafa yorardım.Hep anlatırdın.Yaptığın çalışmalarda arkadan da devlet desteğinin olmadığından,yardımcı olması gereken yerlerin nasıl soğuk davrandığından bir kaç sponsorun desteği ile birşeyler yapmaya çalıştığından dert yanardın. Geçen arayıp Mogolistan’da Japonların birkaç dikili taş kitabesi bulduğunu söylediğimde abi onları ben biliyordum,oralara gidecektim ama param olmadığı için gidemedim diye sitem etmiştin.En son Gürcistan’a gitmiş ve abi tam bir hazinenin içine düştüm.Burada her taraf Türk kokuyor demiştin.Hatta bulduklarımı açıkladığımda Gürcüler beni bir daha buralara sokmazlar demiştin ve gülüşmüştük.Oradaki bir Türk şehitliğinin bakımsızlığından dert yanmıştın.
Ah Sevgili Servet ah.Kavlimiz böylemiydi.Daha yapacak çok işlerin vardı.Senin yerini nasıl dolduracağız şimdi?.Bizleri dostsuz,kayaları öksüz bıraktın sevgili Servet.

Tarih nasıl kayalara kazınmışsa sende bizlerin kalplerine kazınmıştın.Seni hiç unutmayacağız sevgili Servet.

Ruhun şad,mekanın cennet olsun.Rabbim rahmetiyle muamele etsin inşallah.Biz senden razıydık Servet kardeşim Rabbimde razı olur inşallah.

Türk milleti bir isimsiz kahramanını ve asil bir evladını ,ülkücü harekette çok değerli bir ülküdaşını kaybetti.Ailesinin,camiamızın ve milletimizin başı sağ olsun.

 

ORHAN ŞEN

Taşın Türkçe’sinden anlayan; taşa dahi söz geçiren güzel yürekli adam Servet Somuncuoğlu Hakk’ın rahmetine kavuştu… Rabbim mekanını cennet etsin. Yanı; Bilge Kağan’ın, Tonyukuk’un yanı olsun…

HAYRİYE NURCAN YAZICI

Servet Somuncuoğlu ile Türk Milleti, tarihine eğilen ve fedakârca görev yapan bir kahramanını kaybetmiştir. Temennimiz el attığı konulara Dr. Doç. Prof. unvanlı idealistlerin ve adını tarih koyan kurumların da bundan böyle el atmasıdır. Allah’ın rahmeti üzerine olsun.

İBRAHİM METİN

Güzel insanlar güzel atlara binip bir bir gittiler…
Mekanın cennet olsun güzel insan Servet Hoca

ALPEREN KIZIKLI

Yüzyüze hiç tanışmadığım, çalışmalarıyla onur ve gurur duyduğumuz, bazen saatlerce sohbet ettiğim abim, büyüğüm, canımızdan parça olan Türk Milleti’nin yetiştirdiği çok kıymetli köşe taşımız, değerimiz…
Sabah sabah gözyaşları içindeyim bilmiş ol…
Mekanın Cennet Ruhun Şad Olsun.Ruhuna El Fatiha…

ERCAN ÇATAL

Servet Somuncuoğlu…

Değerli dostum, can kardeşim, ömrünü Türklüğe adamış yiğit insan, yaptıklarını hayranlıkla izlediğim, yapmak istediklerini heyecanla beklediğim abim, dostum…

1988 yılında TRT Radyo Prodiktörlüğü sınavını birlikte kazanmıştık. 82 kişiydik. 3 aylık bir kurs döneminden sonra son sınava hazırlanıyorduk. ben çok korkuyordum kaybetmekten. Ona söyledim.

-Seni bilmem kardeşim, dedi bana, seni bilmem… Ama bir kişi kazanacaksa bu sınavı o ben olacağım dedi.

Öyle oldu. O son sınavı kazandı. Ben hayat dersini. Bundan sonra hangi sınava girdiysem, bir kişi kazanacaksa o ben olacağım dedim hep. Şiarım oldu. Çok da iyi oldu.

-Çok sigara içiyorsun abi, dedim bir gün.
-Biliyorum ama, ne yapayım, bu çile de başka türlü çekilmiyor ki, dedi.

Çilesi Türk milletinin çilesi idi. Yalın ayak, başı kabak düşmüştü yollara. Çoğunlukla maaşından arttırdığı paralarla yollara düşüp Orta Asya’da ins u cinsin bile uğramadığı kaya diplerinde dolaştı. Sadece parasını değil, ömrünü de tüketti.

Ne mutlu ki ona gittiği yere yanında götüreceği eserleri var.
Ne mutlu ki ona, arkasından binlerce duacısı var.
Ne mutlu ki ona, ülküsü uğruna yaşamayı başardı.

Ne mutlu ona ki, cennette gülleri açılmış görecek…
Ne mutlu ona ki, iyi hatırlarlarla anılacak.

Allah rahmet etsin.

TUFAN GÜNDÜZ

Allah rahmet eylesin kardeşim. İşini düzgün yapan gerçek bir araştırmacı, hakiki bir Türklük sevdalısıydı. En zor şartlarda en önemli konuları araştırdı. Bilgeydi. Birlikte bazı araştırmalar çalışmalar yapacaktık. Fakat hayatın tek gerçeği olan ölüm buna fırsat vermedi. Mekanın cennet olsun Servet kardeş. Melekler yoldaşın olsun.

 

SEYFULLAH TÜRKSOY

Tanıdığım gerçek bir dava adamı idi, sayesinde Türk Dünyasının taşlara kazınmış tarihini, kültürünü öğrenmiştik, Gobustan ile Moğolistanın hatta Anaddolunun binlerce yıllık ortak mirasını bilmiştik, Ankara’nın 5 bin yıllık Türk Yurdu olduğunu öğrenmiştik, onun sayesinde öğreneceğimiz daha nice büyük keşiflerimiz olacaktı, acımız büyük ama yaşamı ve ismi özdeşleşmiş ‘kaya resimleri-yazıları’ mirası onun zamanların ötesinde yaşayamaya devam ettiğine bir delil olacaktır. Türk Dünyasının başı sağ olsun, Allah rahmet eylesin…

CUMALİ KÖKTAŞ

TAŞLARDAKİ TÜRKLER’İN ULU ARAŞTIRICISI SERVET SOMONCUOĞLU KERGEK BOLDU

SÖZÜNDE DURMADIN BU KEZ
Servet bu kez sözünde durmadın
14 Ağustos günü buluşacaktık seninle
“Hocam arkadaşları topluyorum
araba göndererek sizi aldıracağım
söyleşeceğiz sizinle şöyle doya doya
size elimle vereceğim son kitaplarımı da…”
diyordun cep telefonundan arayınca beni
inanamadım sözünde durmadığına
hep durmuştun sözünde çünkü…
Timur, 6 Ağustos 2013

Servet Somuncuoğlu (28 Temmuz 2013):
MERHABA HOCAM
BİR FIRSAT OLDU VE GÜRCİSTAN ÇALIŞMASINI BİTİRDİM
ŞİMDİ TRABZONDAYIM SALI GÜNÜ DÖNECEĞİM
DÖNÜNCE ARAYACAĞIM GECİKME İÇİN ÖZÜR DİLİYORUM
SELAM VE SAYGILARIMLA —

TİMUR KOCAOĞLU

Şaşkınım! Daha çok gençti ve yapılacak çok iş vardı.. Mekanı cennet olsun..

TİLLA DENİZ BAYKUZU

Servet Can, taşlara can verdin, dil verdin, yüce yaradan sana da uçmağında yer versin. Denizli’de senin adını bir taşa yazdırmak bize dikmek nasip olur inşallah.

MUSTAFA KOÇ

AH! Servet hocam.
Daha çok işler yapacaktın sen.. Ailen vardı.. Çocukların vardı.. Bizler vardık. Bizler de evlatlarındık.
İçime bir sıkıntı düştü sahur vaktinden sonra. Seninle ilgili bir yazı yazıyordum.. Kalemi bıraktım belliydi bu gece olmayacaktı. Uyuyamadım sabaha kadar, içimde bir sıkıntı vardı.. Gün ışıdıktan sonra biraz dolaştım dışarıda. Sıkıntı geçmiyordu. Sonra bilgisayarı açtım. Senin adını gördüm Facebook’ta. Sevindim adını görünce… Sonra gözüme bir kelime ilişti. Vefat… İnanamadım, bir kere bir kere daha okudum iki satır cümleyi. Nefes alamadım bir an. Düğümlendi boğazımda her şey.Haber yanlıştır, bir hata vardır diye avuttum kendimi. Yanlış değildi anladım bir müddet sonra. Sonra dudaklarımın arasından şu cümle dökülüverdi..
AH! Servet hocam.
Şimdi kaya resimleri öksüz.. Damgalar yetim. Saymalı ıssız, Güdül harabe..

EMRE SEVİNÇ

Hani “Türk ve Dünya Tarihi” yeniden yazılacaktı.Hani O tarihi sen yazacak biz de okuyup ihya olacaktık…….
Saymalıtaş-Gökyüzü Atları öksüz…..
Türk’ü yazan Türk taşları artık öksüz çünkü Servet Hocasız kaldılar….
Mekanı Cennet olsun.
Allah, yakınlarına, sevenlerine, bizlere,milletimize sabır versin…

GÜLTEKİN ÖZTÜRK

Yazar

Emre Sevinç

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.