Ahıska Türkleri, sürgün edilmelerinin 76. yılında anıldı

Ahıska Türklerinin SSCB tarafından sürgün edilmelerinin 76. yılı dönümünde, acılar paylaşıldı, vefat edenler rahmetle yâd edildi.


 

14 Kasım 1944 Ahıska Türkleri sürgünü

Tarihler 14 Kasım 1944 yılını gösterdiğinde,  binlerce Ahıskalı Türk’ün hayatına mal olan  sürgün gerçekleşti.  SSCB tarafından, 200′den fazla köy ve kasabada yaşayan binlerce insan, zor şartlar altında  Sibirya, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan’a sürüldü. Sürgün edilenlerin birçoğu yollarda hayatlarını kaybederken sağ kalanlar ise yakınlarının kaybı, vatan özlemiyle yaşamaya mahkum edildi.  Her yıl olduğu gibi bu yıl da 14 Kasım’da Ahıska Türklerinin acımasız sürgünleri unutulmadı ve anıldı.

T.C. Dışişleri Bakanlığı, resmî twitter hesabından bir paylaşım yaptı:

#Ahıska Türklerinin Sürgününün 76. yıldönümünde, hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, aziz hatıralarını saygıyla yad ediyoruz. Türkiye, Ahıska Türkü soydaşlarına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tam desteğini vermeye devam edecektir.”

Dünya Ahıska Türkleri Birliği Derneği İstanbul’da, 1944 yılında gerçekleşen sürgün sırasında hayatını kaybeden ataları ve aynı zamanda Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü uğrunda şehit olan askerleri dualarla andı. Programda; sürgün resimleri sergisi, sürgünde ve sonrasında hayatını kaybeden aziz şehitler için Mevlid-i Şerif ve dua okunması, konuşmalar, sürgünü yaşamış büyüklere hediye takdimi ve lokma dağıtımı gerçekleştidi. İnegöl Ahıska Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından da anma programı düzenlendi.

Ahıska Türkleri KKTC’de de unutulmadı. KKTC Ahıska Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Hakan Uygun  “Karadeniz kıyılarını Türklerden temizlemek amacıyla yapılan  sürgünün 76. yılında, yaşanan büyük acının hafızalarındaki tazeliğini koruduğunu” ifade ederek üzüntülerini dile getirdiği açıklama yaptı.

 

Yazar

Esra Çam

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar