AKPM Hukuk Komitesi Kıbrıs sorunu hakkında bir bildiri onayladı

 Avrupa Konseyi Parlamenterler Assemblesi (AKPM) Hukuk ve İnsan Hakları Komitesi toplantısı sırasında Kıbrıs sorunuyla ilgili bir rapor-karar onaylandı. Rapor-kararda, Türkiye’nin 1974 yılında Kıbrıs’a yaptığı askeri müdahale sırasında insan haklarının ihlal edildiği ve bu müdahalenin soruna kalıcı bir çözüm getirmediği belirtildi. Rapor-kararda, ayrıca, Kıbrıs’ın bağımsızlığını koruma amacıyla verilen ikili garantilerin adanın bölünmesine engel olamadığı garantörlerin tartışmalara […]


Paylaşın:

 
Avrupa Konseyi Parlamenterler Assemblesi (AKPM) Hukuk ve İnsan Hakları Komitesi toplantısı sırasında Kıbrıs sorunuyla ilgili bir rapor-karar onaylandı.

Rapor-kararda, Türkiye’nin 1974 yılında Kıbrıs’a yaptığı askeri müdahale sırasında insan haklarının ihlal edildiği ve bu müdahalenin soruna kalıcı bir çözüm getirmediği belirtildi.

Rapor-kararda, ayrıca, Kıbrıs’ın bağımsızlığını koruma amacıyla verilen ikili garantilerin adanın bölünmesine engel olamadığı garantörlerin tartışmalara engel olmadıklarını ve böyle garantilerin Kıbrıs’a tek yanlı müdahale için kullanıldığı belirtildi.

Rum Meclisi, AKPM Hukuk ve İnsan Hakları Komitesi’nin Kıbrıs sorunuyla ilgili onayladığı rapor-kararın, “olumlu” olduğunu açıkladı.

Söz konusu bildirinin gelecek AKPM Zirvesine sunulması bekleniyor.

ABHaber

17-04-2011

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar