Amerikan İstihbaratının Arka Bahçesi

Gelecekte istihbaratçılık mesleğine hazırlananlara ders olarak okutulacak olaylara tanık oluyoruz. İstihbarat dilinde olağanüstü hal dönemlerinde gerçekleştirilen istihbarat faaliyeti için kullanılan saldırış operasyonu deyimi vardır. ABD’nin bugün yaptığı işte bu deyimdeki saldırış operasyonlarıdır. Afganistan, Pakistan, İran, Yemen, Somali’nin merkezde bulunduğu bölgede bütün gücüyle istihbarat operasyonları yapıyor. Bu operasyonlardan amacı, bölge ülkelerinden bazılarını dönüştürmekken diğer yandan da […]


Gelecekte istihbaratçılık mesleğine hazırlananlara ders olarak okutulacak olaylara tanık oluyoruz. İstihbarat dilinde olağanüstü hal dönemlerinde gerçekleştirilen istihbarat faaliyeti için kullanılan saldırış operasyonu deyimi vardır. ABD’nin bugün yaptığı işte bu deyimdeki saldırış operasyonlarıdır.
Afganistan, Pakistan, İran, Yemen, Somali’nin merkezde bulunduğu bölgede bütün gücüyle istihbarat operasyonları yapıyor. Bu operasyonlardan amacı, bölge ülkelerinden bazılarını dönüştürmekken diğer yandan da Sünni ve Şii radikalizmine karşı koymaktır.
ABD’nin istihbarat operasyonlarının temel unsurları para, insan, izleme ve görüntü alma cihazları, insansız hava araçları, radara yakalanmayan helikopterler, silahlı özel operasyon birimleri, yüksek teknolojiyle donatılmış araç, gereç ve silahlar ile diğer istihbarat örgütleriyle bulunduğu bilgi paylaşımıdır. İnsan ve teknolojinin karışımı olan bilişimden de sonuna kadar yararlanmaktadır. Hedef ülkelerde çeşitli kademelerden ve toplumun her kesiminden elde ettikleri humint kaynaklarından sayısız bilgi akışı gerçekleşmektedir. Faaliyeti sırasında güvenlik altına alınmış kaynaklardan olduğu kadar açık kaynaklardan da oldukça önemli bilgiler derlemektedir. Küresel çapta gerçekleştirilen açık kaynak çalışmalarında dünyada yazılıp-konuşulan bütün dilleri kullanmaktadır. Basına yansıyan bilgilerden günde beş milyon tweet’in tarandığını, facebook, sohbet sitelerinin aynı şekilde elden geçirildiğini öğreniyoruz. (1) Tüm ülkelerin gizli servislerinin yaptığı gibi Amerika’nın istihbarat görevlileri de terörist örgütlerin, direnişçi veya muhaliflerin, HDÖ’in (STK), siyasi oluşumların web sayfalarını, birbirleriyle internet üzerinden kurdukları bağlantılarını yakından izliyorlar. Buralardan elde edilen bilgiler mevcutlarıyla karşılaştırılıp, diğer kaynaklardan intikal edenlerle bir arada değerlendirilmektedir. Bu suretle emareler oluşturulmakta, ham bilgiler istihbari hale getirilmekte ve istihbarat önceliklerine karar verilmektedir.
Hangi kanalla derlenmiş olursa olsun istihbarat örgütlerinin ellerindeki bilgilerin mutlak surette insan unsuruyla desteklenmesi gerekir. Aynı zamanda yeni humint kaynaklarının bulunması da zorunludur. Bu zorunluluğun bilinciyle ABD Dışişleri personeline Ulusal Humint Derleme Talimatı başlığı altında ilave bir görev tanımlamasında bulunmuştur. Ülkelerinden uzakta görev yapan diplomatlarından; bulundukları yerin ileri gelenlerinin iş ve kurumlarının, isimlerinin, görev unvanlarının ve kredi kartı, hesap numarası, telefon numarası, cep telefonu, çağrı cihazı, faks, internet, e-mail-web adresi, sık uçuş noktası, iş programı ve diğer biyografik bilgiler konusunda bilgi derlemeleri istenmektedir. (2)
Afganistan ve Pakistan’ın Amerikan istihbaratı için hedef önceliği bulunmaktadır ve buralardan derlenen bilgilerin silahlı operasyona götürecek türden olmasına özen gösterilir. Milyonlarca dolar harcanarak kurulan istihbarat ağı sayesinde her gün yüzlerce istihbarat raporu akmaktadır. Bilgi derlenmesi ve derlenen bilgilerin silahlı operasyonlarda değerlendirilmesinde özel şirketlerden de yararlanılır.
Amerika’nın bu bölgelerden gelecek bilgilere olan açlığı, hırs ve öfkeyle birleşince çoğu zaman giderilmesi mümkün olmayan hatalara da yol açmaktadır. En ciddi hatası da Usame bin Laden’in Abbotabad’daki evinde öldürülmesidir. Bu suikast taktik bir başarı olarak kabul edilebilir ancak El Kaide tehdidinin bütünü içinde bedel-hasıla orantısı düşüktür. En büyük hedefini ve ardından da daha alt düzeydekileri öldürmüş olmasına rağmen ne El Kaide’nin örgütlülüğü ne de tehdit oluşunun önünün kesilmesinde önemli bir başarı elde etmiştir. Daha da kötüsü Afganistan’daki operasyonları için son derece önemli olan Pakistan’ın desteğini kaybetmesine neden olmuştur. İstihbarat ve operasyonel işbirliğini pamuk ipliğine bağlayan bir başka gelişme Raymond DAVIS olayıdır.
Geçen Şubat’ta Amerikan istihbarat görevlisi adı geçenin neden olduğu olaylar sonucunda iki ülkenin arasındaki ilişkilerin gerginliği ilk kez ortaya çıktı. Pakistan halkı ülkelerinde istihbarat operasyonları yapan ABD’yi sokak gösterilerinde şiddetle protesto etti. Adı geçen Ocak ayında kendisini takip ettiklerini ileri sürdüğü iki Pakistanlı silahla vurarak öldürmekten gözaltına alındı sonra da büyük ihtimalle Amerikan baskısıyla serbest bırakıldı.
ABD’nin İran’daki istihbarat faaliyeti etkili bir karşı koymayla sekteye uğramaktadır. İran en son Kasım 2011 ayında 12 Amerikan ajanının faaliyetini ortaya çıkarıp, tutukladığını açıkladı. Bu açıklamayla tutuklanan CIA ajanlarının sayısı 30’a ulaşmış oldu. (3) Söz konusu rakamların doğru olarak kabul edilmesi halinde ABD’nin saldırısının büyüklüğü kendiliğinden anlaşılacaktır. İran’ın istihbarata karşı koyma faaliyetleri bununla bitmedi ve BBC çalışanlarından oluşan bir istihbarat şebekesinin ortaya çıkarıldığı bildirildi. Bu açıklamalara aynı günlerde iki Kuveyt vatandaşının daha yakalanması ilave oldu.
Karşı koyma faaliyetlerine rağmen İran’ın en tanınmış fizik profesörü Ali Mohammadi bubi tuzaklı eylem sonucunda Tahran’da öldürüldü. İran her hangi bir ülkeyi eylemden doğrudan sorumlu tutmamış olsa da bütün istihbarat dünyası bombalı suikastın arkasında ABD bulunan İsrail tarafından gerçekleştirildiğini değerlendirmektedir. İsrail’in sorumlu tutulduğu bu ikinci suikast silsilesinin ilk kurbanı ise Tahran’da evinin önünde vurularak öldürülen Daryoosh Rezainejad’dır.
Lübnan’a gelince; Haziran ayında Hizbullah’ın lideri Hasan NASRALLAH, basına Lübnan’daki İslamcı örgüte mensup iki kişinin ABD hesabına casusluk yaptıklarını belirlediklerini ve bu şahısların suçlarını itiraf ettiklerini duyurdu. NARALLAH açıklamasında ayrıca Amerika’nın Beyrut Büyükelçiliğinin istihbarat faaliyetlerini örgütlediğini vurguladı.
İnsansız Hava Araçları (İHA) ABD’nin istihbarat çalışmalarında oldukça önemli bir yer tutar. Gerek hedefin belirlenip izlenmesi ve yok edilmesine esas olacak bilgilerin derlenmesi, gerekse hedefin bizzat yok edilmesi aşamalarında oldukça etkili bir şekilde yararlanılmaktadır. İki yıllık bir süre içerisinde Afganistan’da İHA vasıtasıyla iki yüzden fazla önemli hedefin vurulduğu bildiriliyor. 2010 yılının son aylarında Kuzey ve Güney Veziristan bölgesinde üslendikleri ileri sürülen Taliban militanlarına insansız uçaklarla hava saldırıları gerçekleştirildi. Yemen ve Somali’de de benzeri sonuçların alındığı bilinmektedir. El Kaide’nin Yemen lideri Anwar al- Awlaki’nin öldürülmesi bu sayede olduğunu hatırlayalım. İHA operasyonlarında her zaman gerçek istihbarat hedefleri vurulmamaktadır. Pakistan ve Afganistan’da pek çok kez sivillerde İHA saldırılarının kurbanı oldular. En son Pakistan’ın askeri birliğinin vurulması üzerine Amerika ile ipler kopma noktasına geldi ve Afganistan’a yönelik harekâtlarda çok önemli olan bir üs ABD’nin kullanımına kapatıldı.
Dünyanın pek çok ülkesindeki Amerikan tesislerinin İHA operasyonlarına uygun olduğu ifade ediliyor. Pakistan ve Afganistan’dakilerden ayrıca, Cibuti, Seyşel, Arabistan yarımadası, Etiyopya’da İHA üsleri bulunduğu bildirilmektedir. İran’ın daha birkaç gün önce topraklarına indirmeyi başardığı radarlara yakalanmayan ve çok yüksek irtifada uçan İHA ise Amerika’nın bu konuda ne ölçüde kararlı olduğunun kanıtıdır.
Somali’de olduğu gibi El Şabab militanını açık denizde savaş gemisinde aylarca sorgulayan, her gün milyonlarca açık kaynağı tarayan, dünyanın genelindeki haberleşmeyi büyük ölçüde izleyen ve küresel bir ölçekte devlet istihbaratı yapan ABD’nin sorunları ciddi boyuttadır. ABD ve ardından giden batı, İran, Pakistan, El Kaide ile onun bağlantıları ve Taliban’la olan istihbarat savaşında yenik düşüyor. Bölgeyi dönüştürme operasyonlarından da umduğunu bulduğunu söylemenin zor olduğu batının asıl büyük korkusu, güvenlik istihbaratındaki başarısızlıklar oluşturmaktadır. Beyrut’ta aldığı darbeler üzerine 1980’lerde başladığı ve 11 Eylül ile tümüyle hız verdiği radikal örgütlenmeleri bulundukları yerde yok etme planları yolunda gitmiyor. Radikalizmin dalgaları batının sınırlarına dayanmakta hatta bazen içlerine kadar girmektedir.
(2) U.S. Expands Role of Diplomats in Spying, http://www.nytimes.com/2010/11/29/world/29spy.html?_r=1
(3) Iran delivers major blow to the CIA, http://www.atimes.com/atimes/Middle_East/ML01Ak01.html

http://www.turksam.org/tr/a2544.html

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.