Anastasiadis, Kıbrıs müzakerelerine Türkiye, Yunanistan ve AB’nin de katılmasını istedi – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz Konusu-5: Açık Oturum   • Çağrı: Bize katılın

Anastasiadis, Kıbrıs müzakerelerine Türkiye, Yunanistan ve AB’nin de katılmasını istedi

31.03.2011   Rum Meclisi’nin geçtiğimiz günkü toplantısında Barış İçin Ortaklık örgütüne üyelik konusunun dışında Kıbrıs sorununun da görüşüldüğü ancak siyasi partilerin daha önce gerek açıklamalar gerekse duyurular aracılığıyla ifade ettikleri tezleri dile getirmekten öteye gidemedikleri bildirildi. Haravgi gazetesi “Kendilerini Tekrar Ettiler” başlığı altında verdiği haberinde, “Kıbrıs Sorunu ve Türkiye’nin Yükümlülükleri” başlıklı geçtiğimiz günkü tartışmada DİSİ, DİKO, […]

30 Mayıs 2011
Milli Düşünce Merkezi

31.03.2011 
 
Rum Meclisi’nin geçtiğimiz günkü toplantısında Barış İçin Ortaklık örgütüne üyelik konusunun dışında Kıbrıs sorununun da görüşüldüğü ancak siyasi partilerin daha önce gerek açıklamalar gerekse duyurular aracılığıyla ifade ettikleri tezleri dile getirmekten öteye gidemedikleri bildirildi.

Haravgi gazetesi “Kendilerini Tekrar Ettiler” başlığı altında verdiği haberinde, “Kıbrıs Sorunu ve Türkiye’nin Yükümlülükleri” başlıklı geçtiğimiz günkü tartışmada DİSİ, DİKO, EDEK, EURO.KO ve Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi başkan ve temsilcilerinin yaptıkları konuşmalarda bilindik tezlerini dile getirmekten öteye geçemediklerini yazdı.

Habere göre DİSİ Başkanı Nikos Anastasiadis, konuşmasında Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas ve AKEL’in Kıbrıs politikasını eleştirerek Yunanistan’la daha sıkı işbirliği yapılmasını ve bu ülkenin sürece daha etkin katılımının gerekliliğini savundu.

Anastasiadis ayrıca, müzakere sürecinin BM çatısı altında, AB, Türkiye ve Yunanistan’ın katılımlarıyla genişletilmesi gerektiğini ileri sürerek, Türkiye’nin çözüm sürecini desteklediğinin ancak bu şekilde ortaya çıkabileceğini öne sürdü.

Anastasiadis ayrıca, New York görüşmesinin ardından Kıbrıs sorununun farklı bir yöne girdiğini ve BM Genel Sekreteri’nin rolünün yükseldiğini iddia ederek, “Kıbrıslılara ait sürecin başarısız olduğundan” da bahsetti.

DİKO, EDEK, EURO.KO ve Rum Ekologlar ve Çevreciler Hareketi temsilcileri ise yaptıkları konuşmalarda, özellikle Hristofyas’ın “dönüşümlü başkanlık, çapraz oy ve 50 bin yerleşiğin (TC kökenli vatandaş) adada kalması” önerilerini gündeme taşıdılar.

Söz konusu partilerin temsilcileri Hristofyas’tan bu önerileri geri çekmesi talebini dile getirdiler.

AKEL adına konuşma yapan Genel Sekreteri Andros Kiprianu ve Meclis Grup Sözcüsü Nikos Katsuridis ise; Hristofyas’ın önerilerinin geri çekilmesinin Kıbrıs Rum tarafını zor duruma düşüreceğini ve dıştan çözüm empoze edilmesine yol açacağını ifade ettiler.

Kiprianu ve Katsuridis Hristofyas ve önerilerine tam destek belirterek Hristofyas’ın Kıbrıs sorununda ilkelere dayanan tezlerinden geri adım atmayacağını vurguladılar.

Tak, 27-02-2011

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları