AP’li Kıbrıslı Rum Parlamenterler: AP Türkiye Raporu “gayet iyi”

Avrupa Parlamentosu AP Hıristiyan Demokrat Grubu üyesi Yannis Kasulides, AP Dış İlişkiler Komisyonu tarafından 10 Şubat’ta onaylanan Türkiye raporunu “dengeli” olarak niteledi. Kasoulides, Hıristiyan Demokrat Grubu üyesi Ria Oomen Ruijten tarafından hazırlanan raporda Türkiye’nin ordusunu Kıbrıs’tan geri çekmesi çağrısında bulunduğunu söyledi. Kasoulides, Maraş’ın da sahiplerine geri verilmesi çağrısında bulunulduğunun da altını çizdi. Kasulides, AB ve […]


Avrupa Parlamentosu AP Hıristiyan Demokrat Grubu üyesi Yannis Kasulides, AP Dış İlişkiler Komisyonu tarafından 10 Şubat’ta onaylanan Türkiye raporunu “dengeli” olarak niteledi.

Kasoulides, Hıristiyan Demokrat Grubu üyesi Ria Oomen Ruijten tarafından hazırlanan raporda Türkiye’nin ordusunu Kıbrıs’tan geri çekmesi çağrısında bulunduğunu söyledi. Kasoulides, Maraş’ın da sahiplerine geri verilmesi çağrısında bulunulduğunun da altını çizdi. Kasulides, AB ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Kıbrıslı Türklere yönelik doğrudan ticareti doğrudan ya da dolaylı onaylama çabalarını da boşa çıkardığını ifade etti.

Avrupa Parlamentosu Sol grup üyesi Kıbrıslı Rum Takis Hajigeorgiou ise, AP Dış İlişkiler Komisyonu’nda kabul edilen Türkiye raporunu “gayet iyi bir rapor” olarak niteledi. Hajigeorgiou, söz konusu raporda doğrudan ticaret tüzüğü ya da Kıbrıslı Türklere karşı “izolasyon” konularına değinilmediğini söyledi.

Hajigeorgiou, raporda Kıbrıs’taki doğrudan müzakerelerde olumlu bir atmosfer yaratılması için Türkiye’nin adadaki ordusunu hemen geri çekmesi gerektiğinin de vurgulandığını belirtti. Hajigeorgiou, “bunun için rapor gayet iyi bir rapor” dedi.

AP Sosyalist grup üyesi Kıbrıslı Rum Antigoni Papadopoulou ise, raporun içeriğinin daha güçlü tavsiyeler içermemesi veya Türkiye’ye karşı yaptırımlar açısından “tarafsız” olduğunu iddia etti. Papadopoulou bununla birlikte raporun AB’ye aday ülke olarak Ankara’ya müzakere sürecini tamamlaması için eninde sonunda hem hakları hem de yükümlülükleri konusunda açık mesaj gönderdiğini vurguladı.

AP Hıristiyan Demokrat Grubu üyesi Eleni Theocharous da raporla ilgili görüşünü açıklarken “Kıbrıs için olumlu yönleri” olduğunu belirtti ve raporun Kıbrıs hükümetini devam etmekte olan müzakerelerde resmen avantajına olması gerektiğini kaydetti.

Raporda Kıbrıs ile ilgili Türkiye’nin BM güvenlik Konseyin 550 (1984) sayılı kararını uygulaması ve Ankara’nın Kıbrıs’ta kayıp kişilerin akıbetinin belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmalara yardımcı olması çağrısında bulunuluyor.

———————————-

KTÖS’den Avrupa Parlamentosu Türkiye Raporunu destek

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, Avrupa Parlamentosu Dışilişkiler Komitesi’nin hazırladığı Türkiye raporundaki Kıbrıslı Türklere dayanışma mesajı verildiğine dikkati çekerek AP Türkiye raporunu desteklediklerini açıkladı.

KTÖS: “AB’nin Türkiye karar taslağı, Kıbrıslı Türklere dayanışma mesajı”

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası, AP Dışilişkiler Komitesi’nin hazırladığı Türkiye karar taslağında, demografik dengeye yapılan vurgunun Kıbrıslı Türkler için uluslararası bir dayanışma mesajı olduğunu belirtti. KTÖS açıklaması şöyle:

“Kıbrıslı Türkler ile ilgili seviyesiz açıklamalar yapan AKP Hükümeti, Kıbrıs’ı sadece stratejik bir toprak parçası olarak gördüğünü söyleyerek, kolonileştirme niyetini açıkca ortaya koymuştur.

AKP Hükümeti’nin, Kıbrıslı Türkleri aşağılamaya yönelmesinin mitingte açılan pankartların olduğunu düşünmek, ABD’nin Irak’ı işgal ederek özgürleştirdiğini düşünmek kadar hayali olur. AKP Hükümeti’nin Kıbrıslı Türkleri aşağılamasının, gözdağı vermek istemesinin nedenlerinden biri, AKP’nin Kıbrıs’ın kuzeyini kolonileştirme hayaline onurlu bir şeklide direnen Kıbrıslı Türklere olan kiniyle beraber, Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi’nin hazırlamış olduğu ve 8 Mart’ta Avrupa Parlementosu’nda onaylanacak olan Türkiye karar taslağıdır.

Karar taslağında, Türkiye ve Kıbrıs’ın kuzeyinde kurdurulan ayrılıkçı rejimin bekçilerine, “demografik dengenin değiştirilmemesi için adaya yeni Türk vatandaşları yerleştirmekten kaçınmaları” çağrısı yapılarak, Türkiye’den “adaya yerleşen vatandaşlarından kaynaklanan sorunu uluslararası hukuka ve Cenevre Konvansiyonu’na uygun şekilde çözmesi” istendi.

Sendikamızın yıllardan beri mücadele ettiği bir konu olan demografik yapının değiştirilmeye çalışıldığı gerçeğinin uluslararası kamuoyunda yer bulması ve Avrupa Birliği Parlamentosu’nda karar taslağı olarak sunulacak olması, Kıbrıslı Türklerin kendi kendini yönetme mücadelesinde bir mihenk taşı olacaktır. 1949 Cenevre Konvansiyonu’na aykırı davranarak Kıbrıs’ta yayılmacı bir politika sergileyen Türkiye, 1992 Cook Raporu’ndaki “demografik yapının değiştirilmek istendiği” vurgusunu da görmezlikten gelerek, Kıbrıs’ta ki yayılmacı anlayışına devam etmişti. Karar taslağı’ndaki demografik dengeye yapılan vurgu Kıbrıslı Türkler için bir uluslararası dayanışma mesajıdır

Bu dayanışma mesajından ve karar taslağının içeriğinden rahatsız olan AKP Hükümeti, tüm gücü ile Kıbrıslı Türkleri aşağılamaya girişmiş, Kıbrıslı Türklere uygulatılmak istenen dayatma paketin sembolü olmuş ve bu nedenle istenmeyen adam ilan edilmiş Sn.Halil İbrahim Akça’yı büyükelçi olarak atayarak göz dağı vermeye çalışmıştır. AKP Hükümeti yetkilileri bilmelidir ki, tarih tekerrürden ibarettir ve Kıbrıslı Türkler’in toplumsal varoluş mücadelesinde göstermiş olduğu kararlılık buna en güzel cevap olacaktır.

KTÖS, AKP Hükümeti’nin Kıbrıslı Türklere karşı devam eden hakaretlerine boyun eğmeyeceğini, bu adanın sömürgeleştirilmesine, kolonileştirilmesine ve paketlerle Kıbrıslı Türklerin yok edilmesine karşı mücadeleye, sendikal dayanışma içerisinde devam edeceğini tüm kamuoyuna duyurur.

Güven Varoğlu

KTÖS Genel Başkanı”

Kıbrıspostası, 11-02-2011

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.