Azerbaycan: Ermenistan’ın Laçin’i işgali kabul edilemez

"Aras'ı ayırdılar Kum ile doldurdular; Ben senden ayrılmazdım Zor ile ayırdılar, Ay Lâçin, can Lâçin, Men sene kurban Lâçin" sözleri, bir milletin parçalanma faciasını anlatmaktadır. Önceleri Lâçin şarkısı, bu sözlerle okunurdu. Fakat Moskova ve onların uşakları tarafından, bu sözler silindi.


Azerbaycan

Azerbaycan: Ermenistan’ın Laçin’i işgali kabul edilemez

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Ermenistan’ın Laçin’i işgalinin 28. yılı sebebiyle bir bildiri yayınladı. Açıklamada şu bilgiler yer aldı:

“Laçin’in işgali sonucu 237 kişi vefat etti, 67 kişi kayboldu. Ermenistan bölgede etnik temizlik yaptı. Şu anda 77.700 Laçin sakini zorunlu göçmen olarak Azerbaycan’ın çeşitli bölgelerinde yaşamaktadır.

Ermenistan’ın Azerbaycan Cumhuriyetine karşı devam eden saldırganlığı, bu işgal bölgesinde kamu ve özel mülkiyete ciddi zarar verdi. Böylece, 217 kültür kurumu, 101 eğitim kurumu, 142 sağlık kurumu, 462 ticaret işletmesi, 30 iletişim işletmesi, 2 otopark hasara uğratıldı.Yerel ve küresel öneme sahip çok sayıda tarihi anıt da Ermeni tahribatı neticesinde zarar gördü. Özellikle, 6. yüzyıldan kalma Arnavut Agoglan Tapınağı, 14. yüzyıldan kalma Malik Acar Türbesi, Garagışlag Köyündeki cami, Zabukh köyündeki antik mezarlık yıkıldı; Laçin Tarih Müzesi ve antik altın, gümüş ve bronz sikke koleksiyonu yağmalandı.

Ermenistan’ın işgal ettiği diğer Azerbaycan topraklarında olduğu gibi, Laçin bölgesinde de bu bölgede yasadışı faaliyetler devam etmekte, uluslararası insani hukuk ihlal edilmekte. Coğrafi isimler değiştiriliyor, bölgenin doğal kaynakları bozuluyor, yasadışı altyapı değişiklikleri yapılıyor ve bölgenin demografik yapısı ile oynanıyor.

Uluslararası toplum, Laçin ve işgal altındaki Dağlık Karabağ ve diğer çevre bölgeler de dahil olmak üzere uluslararası kabul görmüş sınırlar çerçevesinde Azerbaycan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini kabul etmekte ve Azerbaycan topraklarının işgalinin sonuçlarını açıkça reddetmektedir. Azerbaycan’ın uluslararası kabul görmüş sınırlar çerçevesinde toprak bütünlüğü tartışma konusu değildi ve olamaz.

Ermenistan-Azerbaycan Dağlık Karabağ sorununun çözümüne yönelik müzakerelerin amacı, çatışmanın sonuçlarının ortadan kaldırılması, böylece Azerbaycan topraklarının işgalinin sona erdirilmesi ve etnik temizliğe maruz kalan, yerinden edilmiş kişilerin temel haklarının restorasyonudur. Uluslararası hukuk, BM Tüzüğü, Helsinki Nihai yasası ve Paris tüzüğüne yansıyan normlar ve ilkeler, çatışmanın çözümü için müzakere sürecinin temelini oluşturmaktadır. Ermenistan’ın müzakere sürecini haksız ve yanlış bir şekilde genişletme girişimleri kabul edilemez ve bölgede barışın sağlanmasında önemli bir engel teşkil etmektedir.

Çatışmanın ağır sonuçlarının ortadan kaldırılması sadece uluslararası toplumun bir yükümlülüğü değil, aynı zamanda BM tüzüğünde yer aldığı gibi Azerbaycan devletinin ayrılmaz bir hakkıdır”

Kaynak: (https://qafqazinfo.az/news/detail/xin-den-lacinin-isgalinin-28-ci-ildonumu-ile-elaqedar-beyanat-287514, 18.05.2020)

Kaynak: (Hanım Halilova, Kahraman Türk Kadını, syf.125)

Yazar

Hilal Ülkü Şahin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar