Azerbaycan Vatanseverlik Savaşı anısına yeni besteler yapılacak

Azerbaycan Besteciler Birliği, Azerbaycan halkının Ermenistan’a karşı gösterdiği başarının anısına yeni besteler yapılacağının müjdesini verdi.


Azerbaycan Vatanseverlik Savaşı anısına yeni besteler yapılacak.

3 Aralık’ta Azerbaycan Besteciler Birliği toplantı düzenledi. Toplantıya Birinci Kültür Bakan Yardımcısı Vagif Aliyev ve Azerbaycan Besteciler Birliği Başkanı Profesör Firangiz Alizade de katıldı.
Alizade, Azerbaycan topraklarının 30 yıllık işgali süresince pek çok bestecinin Azerbaycan halkının milli kurtuluş mücadelesini ve tarihin trajik sayfalarını yansıtan çeşitli türlerde müzik eserleri ürettiklerini kaydetti. Alizade, Vasif Adıgözelov’un “Natavan” operası, “Karabağ Trajedisi”, Memmed Guliyev’in Hocalı Soykırımı’na adanan “Requiem”i, Azer Rzayev’in “Bakı-90” senfonisi, Tofig Bakikhanov’un “Karabağ Harai” 7 nolu senfonisi gibi örnekleri aktardı ve yeni eserler üzerinde çalışacaklarını da ifade etti.
Birinci Kültür Bakan Yardımcısı Vagif Aliyev, Azerbaycan’ın Ermenistan’a karşı kazandığı zaferinin tüm Türk dünyası ve tüm Müslüman dünyası için büyük önem taşıdığını belirtti. Aliyev, “Bestecilerimizden Azerbaycan müziğini dünyada temsil edebilecek yeni muhteşem, büyük ölçekli müzik eserleri bekliyoruz.” dedi.
(Kaynak: https://apa.az/az/medeniyyet-siyaseti/Bstkarlar-Ittifaqi-Vtn-muharibsind-Qlby-hsr-olunmus-yeni-musiqi-srlri-yaranacaq-618067 03.12.2020)

Yazar

Esra Çam

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.