Azerbaycan Tarihi: Millet – Devlet – Siyaset

Azerbaycan tarihinin derinlemesine anlatıldığı bu kitap milletleşme sürecine ışık tutarak, istikametini çiziyor.


Paylaşın:

Prof Dr. Nesib Nesibli tarafından yazılan Azerbaycan Tarihi Millet- Devlet – Siyaset: Azerbaycan tarihini öz kalemleri ile ele aldıkları eser olması açısından oldukça önemlidir. Kitap akıcı anlatımı ile Azerbaycan Türklerinin kimliğini, tarihini anlatmaya çalışırken nereye doğru yol aldıklarını belirlemeye çalışır ve çizilen istikamete gidebilmek için doğru tanımlamalarla istikameti çizer. Azerbaycan Türklerine kendi kalemlerinden çıkan tarihi anlatan kitap, doğru kaynaktan beslenmek isteyen herkese önemli bilgiler sunan, kaynak kitap niteliğindedir.

Her milletin kendi tarihini kendi yazma hakkı vardır. Eğer bir millet tarihî varoluşunu, milletleşme sürecini, eğitim ordusunu ve müfredatını kendisi belirlemez ise hem kendi tarihine yabancı bir nesil yetiştirmiş hem de tarihini zaman içerisinde unutmuş olur. Azerbaycan, tarihinde kazandığı iki bağımsızlık arasında bu hakkından mahrum bırakılmıştır. Bu dönemde tarih yazımını ve politikalarını Sovyetler veya İran kaynakları belirlemiş ve kendi düşüncelerine uygun şekilde yazmışlar veya tahrif etmişlerdir. Kitap, bu açığı kapatacak mahiyettedir.

Devletin milletleşme süreci, Azerbaycan Türklerinin siyasi tarihi anlatılmış, çöken Sovyet sistemi irdelenmiştir. Anlatılan sürecin, genel tarihe yayılması, tarih bilincini geliştirecek bilgiler vermesi kitabın hacmini artırmıştır. Bu sayede sorulacak olan biz kimiz, nereden geldik, nereye gidiyoruz sorularına cevap vermeye çalışmıştır.

Kitabın bazı bölümleri MİSAK sayfamızda yayınlanmaktadır.

Yazar

Mehmet Onur Karadayı

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar