Azerbaycan’dan Olcas Süleymanov’a Şeref Madalyası

Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Cumhurbaşkanı İlham Aliyev tarafından kabul edilen Türk dünyasının önde gelen ilim ve fikir adamlarından Olcas Süleymanov'a Şeref Madalyası takdim edildi.


Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, ünlü Kazak şair ve yazarı Olcas Süleymanov’u kabul etti. Ermenistan ile Azerbaycan arasında yaşanan savaşın çözülmesi konusunda daima Azerbaycan’ı desteklediğini belirten Cumhurbaşkanı Aliyev, Azerbaycan halkının onu büyük bir dost olarak tanıdığını belirtti.

Olcas Süleymanov, iki ülke arasındaki kültürel ilişkilerin geliştirilmesi için gösterdiği çaba ve verdiği hizmetler nedeniyle bu yılın Mayıs ayında Azerbaycan devleti tarafından Şeref Nişanı ile taltif edilmişti. 12 Ağustos Perşembe günü gerçekleşen kabul merasiminde Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Olcas Süleymanov’a Şeref Nişanı’nı takdim etti.

2011 yılında da Azerbaycan Cumhuriyeti Dostluk Nişanı ile taltif edilen Olcas Süleymanov, 44 gün süren Karabağ Savaşı sırasında bir gazetecinin sorusuna verdiği cevapta “Azərbaycan futbol takımımı ki, onların tarafını tutayım. Orası benim doğma yerimdir, kardeş halkımdır. Onların yanındayım.” demişti.

Kaynak: Prezident İlham Əliyev görkəmli qazax şairi və ictimai xadim Oljas Süleymenovu qəbul edib

(12/08/2021)

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar