Babamın Türk gençliğine bakışı

Gençler, ne kadar diline, tarihine ve dinine hâkimse ülkenin geleceğine o kadar doğru katkı yapıp bir adım ileriye götürebilir.


Bugün 19 Mayıs, “Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” kutlu olsun… Hepimizin bildiği gibi Atatürk, 19 Mayıs’ta Samsun’a ayak basmış ve Kurtuluş Savaşı’nı başlatmıştır ve böyle önemli bir günü de Türk gençliğine armağan etmiştir. Neden mi? Çünkü bir ülkenin geleceğini o ülkenin gençleri belirler. Atatürk de Türkiye Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını ve yaşamasını Türk gençlerine miras bırakmıştır.

 

İşte bunu idrak eden ve insan yetiştirmenin önemini çok iyi bilen babam da Türk gençlerine büyük yatırım yapmış, emek vermiş ve yetiştirmiştir. Gençler, ne kadar diline, tarihine ve dinine hâkimse ülkenin geleceğine o kadar doğru katkı yapıp bir adım ileriye götürebilir.

Siyasi hayata girdikten sonra gençleri yetiştirmek için Ülkü Ocaklarını kurmuştur. Türkiye’de hiçbir siyasi oluşum gençliğe bu derece yatırım yapmamıştır. Hatta babam için niye bu kadar çoluk çocukla vakit harcıyor denildiği zamanlar olduğunu kendi ağzından duymuştum ve onlara şöyle dermiş: “Ben yatırımımı insana yapıyorum”. O yüzdendir, vefat edeli 24 yıl geçmiş olsa da seven sayısı devamlı artıyor. İnsanların kalbinde yaşadığı ve sevgisi kalpten kalbe nesillere aktarıldığı için de ölümsüz olmuştur. 

 

Şimdi geldiğimiz noktada gençlerin magazin, futbol, dizi ya da din gibi şeylerle uyutulduğunu üzülerek gözlemlemekteyim. Ama benim Türk insanına, Türk gençlerine güvenim tam. Babamın hep vurguladığı gibi bizler büyük ve şerefli bir milletin büyük ve şerefli çocuklarıyız. Bize aşağılık kompleksi verilmeye çalışılıyor ama buna kanmamalıyız. Her zaman kendimize güvenimiz tam olmalı, ileri doğru emin adımlarla yürümeliyiz.

 

Ve Atatürk’ün meşhur “muhtaç olduğumuz kudret, damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur” sözü de her zaman kulaklarımızda olmalı…

 

Türk gençliğinin, babamın açtığı bu yolda ilerlemesini ve gelişmesini sağlamak hepimizin görevidir. Bu 19 Mayıs’ta ben büyük Türk milleti idealini kalbinde taşıyan herkesi bu görevi yapmak için tekrar harekete geçmeye davet etmek istiyorum.

 

İhtiyaç büyüktür…

Yazar

Dr. Ayyüce Türkeş Taş

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar