Türkeş’ten Üç Tavsiye

Babam, çok şefkatli, sevgisini çok güzel hissettiren bir baba idi. 7 çocuğu dâhil olmak üzere milyonlara da bu baba sevgisini yansıtmış ve gönülleri fethetmiştir. Ailesine yeteri kadar vakit ayırabilen ve çok yakından ilgilenen bir baba idi..


Herkesin babası tabi ki çok özeldir ama benim “Babam” çok çok özel…Çünkü benim babam, milyonların babası, Türk Milliyetçiliğinin Babası, baba olanların da babası ve 7 çocuk babası..  Evlat sahibi olan erkeğe verilen isim olarak basitçe tanımlanan “Baba” kelimesinin aslında çok derin anlamı ve çok büyük görevi vardır.

Baba her şeyden önce güç demek, bana bir şey olmaz demek, arkamdaki dağ var demek, tutunduğun dal demek.. Baban gidince gerçekten büyüyorsun, ayakların yere basıyor… Hele benim babam gibi şefkat dolu, ailesi için her şeyi en ince detayına kadar düşünen, planlayan, hesaplayan ve her şeye göğüs geren bir babanın gitmesi gerçekten çok büyük boşluk bırakıyor. Mekânı cennet olsun…

Bugün Babalar Günü, başta kendi babam Alparslan Türkeş’i ve bana gerçekten babamın vefatından sonra baba şefkati ve güveni hissettiren kayınpederim Ateş Taş’ı (Ocak 2020’de vefat etti) ve tüm şehit babaları başta olmak üzere vefat eden babaları rahmetle anıyorum. Eşim Egemen Taş’ın, tüm babaların, baba adaylarının ve babalığı kendine vazife bilen herkesin bu özel gününü kutluyorum.

Bugün vesilesi ile biraz da Başbuğ Alparslan Türkeş’in evdeki babalığından bahsetmek istiyorum. İlk olarak altını çizmek isterim ki; babam eğitici bir baba idi. Her hafta kardeşim ve benimle toplantı yapar bu toplantılarda hayata dair, sosyal ilişkilere dair, dini konulara dair, aile içi ilişkilerimize dair kısaca her türlü bilmemiz gereken hususlarda bize nasihat verir ve eğitirdi.

Babam, çok şefkatli, sevgisini çok güzel hissettiren bir baba idi. 7 çocuğu dâhil olmak üzere milyonlara da bu baba sevgisini yansıtmış ve gönülleri fethetmiştir. Ailesine yeteri kadar vakit ayırabilen ve çok yakından ilgilenen bir baba idi..

Ayrıca prensipli, eğitime önem veren, saygısızlığa tahammül edemeyen ve annemi her zaman baş tacı yapan bizi de bu doğrultuda eğiten bir baba idi.

Sözlerime son vermeden, Babamın bize çok tekrarladığı üç nasihatini söylemek istiyorum:

  1. İnsanların bize karşı olan davranışlarının bizden yansıma olduğunu anlatır. Ve bunu bizim iyi anlamamız için bizi aynanın karşısına götürür, aynaya gülün derdi, gülerdik. Sonra sorardı ayna size ne yaptı? Güldü. Tam tersi aynaya somurtun, somurturduk yine sorardı ayna size ne yaptı? Somurttu. İşte insanlarda sizin yansımanızdır. Onu düşünerek/bilerek hareket edin derdi!
  2. Kusur aramaya meyilli olmayın kusur örtün. Gülün dikeni var demek yerine, dikenlerin içindeki gülü görün derdi.
  3. Ve 1000 dost az 1 düşman çok derdi. Bu sebepten dost kazanmaya bakın derdi.

Bu özel günde bunlarda babamın hepimize vasiyeti olarak geçsin kayıtlara..

Yazar

Dr. Ayyüce Türkeş Taş

2 Yorum

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar