Bayram düşünceleri

“Şovenistlik, faşistlik, barış düşmanlığı vb.” suçlamalarına aldırmadan, gençlerimize 1974 öncesinde o ölüm ve kan dolu günlerde kutladığımız bayramlarla, şimdi kutladığımız bayramların farkını mutlaka göstermeliyiz.


Paylaşın:

Bu yazı 29 Haziran 2023 Çarşamba
Kıbrıs Gazetesinde yayımlanmıştır.

Bir Bayramı daha, egemenliğimizin, özgürlüğümüzün, bağımsızlığımızın, geleceğimizin en güçlü teminatı olan kendi devletimizin çatısı altında, Anavatan Türkiye’nin garantisinde, Türk ordusunun güvenlik çemberinde, barış ve huzur içinde kutlamanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Ölüm yağdıran İsrail’in bombaları, füzeleri altında bayramı huzur içinde kutlayamayacak olan Filistin Halkı’na bakarak, KKTC’nin değerini bilelim…
İslam Dünyasının birçok bölgesinde emperyalist saldırılar, iç savaşlar, terör eylemleri nedeniyle, bayramı, barış ve güvenlik içinde kutlayamayan insanları düşünerek, bizi güvenlik şemsiyesi altında tutan, adaya barışı getiren ve barışın devamını sağlayan Anavatan Türkiye’nin değerini bilelim…
Ve, 1974 öncesinde, Rum saldırı ve kuşatması altında yaşamak zorunda kalan bizlerin de, nice bayramı barış, huzur ve güvenlik içinde kutlayamadığımızı, nice bayramlarda nice şehitler verdiğimizi, çadırlarda, mağaralarda, göçmen kamplarında ölüm korkusu içinde, aç ve sefil yaşadığımız birçok bayram geçirdiğimizi anımsayarak, Türk ordusunun, Türk Barış Harekatı’nın değerini bilelim…

KKTC ve Anavatan sayesinde

Şimdi kutladığımız bayramlardaki huzur ve güvenin nedeninin, devletimizin ve sınırlarımızın varlığı, Mehmetçiğin aramızda bulunması, ordumuzun sınırlarımızı koruması, Rumlar içimizde olmadan kendi bölgemizde yaşamamız, egemenliğe sahip olmamız, bayrağımızın gönderde dalgalanması olduğunu yeni nesillere anlatmalıyız.
Bugünlere asla kolay gelinmediğini, çok acılar ve cefalar çekildiğini, büyük özverilere katlanıldığını, çok şehitler verildiğini, bağımsız bir devlete sahip olmanın önemini, bu devletin yerde bulunmadığını ve gideceğimiz başka bir KKTC’nin olmadığını genç kuşaklara tekrar tekrar anlatmalıyız….
Bu, her anne babaya, o günleri yaşamış olan her ferde düşen büyük bir ulusal görevdir…
Her millî ve dinî bayramı, anlamı çerçevesinde değerlendirmek, her bayramda geçmişten bugüne, bugünden geleceğe bir durum değerlendirmesi yaparak nereden nereye geldiğimizi görmek ve gençlere de göstermek gerekir…
5.Kol’un “Şovenistlik, faşistlik, barış düşmanlığı vb.” suçlamalarına aldırmadan, gençlerimize 1974 öncesinde o ölüm ve kan dolu günlerde kutladığımız bayramlarla, şimdi kutladığımız bayramların farkını mutlaka göstermeliyiz.
Böylece, “1974 öncesinde, Rumlarla barış içinde kardeş kardeş, güzelce yaşadığımız” şeklindeki Rum ve 5.Kol yalanlarına aldanmalarını önlemeliyiz.
Ben, her millî ve dinî bayramda, 1974 öncesi yaşadığımız acı dolu bayramları düşünüp, TMT’ye, Mukavemetçilere ve Anavatana şükrederim, şehitlerimizi minnetle anarım.
Çocuklarıma, torunlarıma ve yakınlarıma da 1974 öncesi bayramları hangi koşullarda kutladığımızı anlatarak, bugün ile mukayese etmelerini isterim, KKTC ile Anavatana dört elle sarılmalarını öğütlerim.
Şimdi içinde bulunduğumuz barış, huzur ve güven ortamının, bunların teminatı olan Anavatanımızın, ordumuzun, KKTC’nin, sınırlarımızın ve egemenliğin değerini bilmezsek, değerini çocuklarımıza anlatmazsak, bir dahaki bayramları 1974 öncesi günlerdeki gibi, bugün Filistinlilerin, Suriyelilerin kutladığı gibi, korku, dehşet ve kara haberler içinde kutlamak zorunda kalacağımız açıktır…

Birlik beraberliğimizi güçlendirelim

Bayramlar, aynı zamanda, dargınlıkları, küskünlükleri bir yana bırakmak, birlik ve beraberliğimizi, sevgi ve kardeşlik temelinde sağlamak için de vesile olmalıdır.
Yine aynı şekilde bayramlar, bizlere bu barış, özgürlük, huzur ve güvenlik içeren ortamı sağlamak için canlarını seve seve veren şehitlerimizi, gazilerimizi anmak, bir buçuk asırdır her zor anımızda yanımızda olan, bizi mutlak bir soykırımdan kurtaran Anavatanımıza minnet ve şükranlarımızı sunmak için de vesile olmalıdır.
Ne denli vefalı bir halk olduğumuzu, millî mücadele tarihimize, devletimize, Anavatana, ordumuza sahip çıktığımızı ve çıkmaya devam edeceğimizi ancak böyle gösterebiliriz.
Bu duygu ve düşüncelerle, Halkımızın, Anavatanımızın, Ulusumuzun, Türk devletlerinin kardeş halklarının ve tüm İslam aleminin Kurban Bayramını içtenlikle kutlar, bağımsızlık, egemenlik, özgürlük, için canını veren tüm şehitlerimize rahmet dilerim.

Yazar

Sabahattin İsmail

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar