Beyin yıkama kampında en az 150 kişi öldü

2018 yılının Haziran ayından Ekim ayına kadar Kuçar şehrine bağlı Yengisher bölgesindeki 1 numaralı beyin yıkama kampında en az 150 Uygur Türkü hayatını kaybetti. Çinli bir polis memurunun ifadesi ölümleri doğruluyor.


Çin'in beyin yıkama kampında en az 150 kişi öldü

Uygur Türkleri beyin yıkama kamplarında ölüyor

Internet yayın organı Radio Free Asia’da çıkan haberde ölümlere dair bilginin Doğu Türkistan’da bulunan Kuçar (Kuchar) yerleşim biriminde görevli bir polis memuru tarafından da doğrulandığı belirtiliyor.

Habere göre Kuçar şehrine 10 kilometre uzaklıktaki Yengisher  bölgesindeki 1 numaralı kampta 2018 yılının Haziran ayından Ekim ayına kadar en az 150 Uygur Türkünün hayatını kaybettiği bildirildi.

Bu ölü sayısının beyin yıkama kamplarının ifşa edildiği 2017 yılından bu yana en yüksek sayı olduğu ifade ediliyor.

Kuçar şehrindeki ölümlerle ilgili bilgi veren polis memuruna göre ölen Uygur Türklerinin cesetlerinin ailelerine gösterildikten sonra sıkı gözlem altında normal mezarlara defnedilmiş.

Hayatlarını kaybedenlerin aileleri de ayrıca mahallî polis tarafından ölümler hakkında seslerini çıkarmamaları yönünde tehdit edilmiş.

(Kaynak: https://www.rfa.org/english/news/uyghur/deaths-10292019181322.html, 29/10/2019)

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.




Benzer Yazılar