Bornovalı öğrenciler Türk dünyasıyla buluşuyor

İzmir Bornova ilçesinde yaşayan çocuklar için düzenlenen etkinlikte, Türk dünyasının dört bir köşesi tanıtılacak ve öğrenciler Türk dünyasından masallar dinleyecek.


Bornovalı öğrenciler Türk dünyasıyla buluşuyor.

Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türk Halk Bilimi Anabilim Dalı ve Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliğiyle, 21- 25 Aralık 2020 tarihleri arasında “Türk Dünyasından Masallar: Bornovalı Çocuklar Türk Dünyasıyla Buluşuyor” masal anlatım etkinliği düzenlenecek. Etkinliğe, anaokul ve ilkokul 1. Sınıf düzeyinde 300 öğrenci katılacak. Anadolu Masalları projesinde yer alan öğretmenler ile Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türk Halk Bilimi Anabilim Dalı’nda eğitim alan yüksek lisans ve doktora öğrencileri, İzmir Fen Lisesi ve Bornova Anadolu Lisesi öğrencilerinden oluşan toplam 21 masal anlatıcısı öğrencilere masal anlatacak. Anlatıcılar, Türk dünyasının çeşitli bölgelerinden; Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan, Altay, Gagavuz Yeri ve Anadolu’dan masallar icra edecek.
Zoom programı üzerinden çevrim içi olarak gerçekleşecek etkinlik, 21 Aralık 2020 Pazartesi günü saat 16:00’da saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayacak. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Ege Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Enstitüsü Türk Halk Bilim Anabilim Dalı başkanı Prof. Dr. Metin Ekici ve Bornova İlçe Milli Eğitim Müdürü Kadir Kadıoğlu’ açılış konuşması yapacak.
Bornovalı çocuklar için düzenlenen bu etkinlik, 30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan İzmir depreminin ardından hem çocuklar için moral kaynağı olması hem de Türk dünyasının ve Türk dünyası masallarının tanıtılması açısından büyük önem arz ediyor. Başta proje yürütücüsü Prof. Dr. Metin Ekici olmak üzere tüm emeği geçenleri tebrik ederiz.

Yazar

Esra Çam

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar