Bunlar Sizin Ölüm Sancılarınız

Beceremiyeceksiniz! Öyle kolay değil bu coğrafya ve çok ama çok karmaşık.. 300 yıllık bir devletin kafasının alacağı gibi değil.. İkinci bir deneme bir 50 yıl daha yeter size toprağa gömmeye! Batının sırtlan çeteleri, bankerlerin elinde kıvranan askeri ve sivil memurlar, Pentagon generalleri işiniz çok zor! Aceleniz de var.. Yeni devletleri çökertmek, insanları yok etmek, ne […]


Paylaşın:

Beceremiyeceksiniz! Öyle kolay değil bu coğrafya ve çok ama çok karmaşık.. 300 yıllık bir devletin kafasının alacağı gibi değil.. İkinci bir deneme bir 50 yıl daha yeter size toprağa gömmeye!

Batının sırtlan çeteleri, bankerlerin elinde kıvranan askeri ve sivil memurlar, Pentagon generalleri işiniz çok zor!

Aceleniz de var.. Yeni devletleri çökertmek, insanları yok etmek, ne var ne yok el koymak, yeni tampon devletleri petrol coğrafyasına oturtmak, yeni bir İsrail yaratmak, sonra Orta Asya’nın sonsuz zenginliğine doğru yolalmak… İşiniz çok!

*****
Küresel çetenin operasyon merkezi CFR’nin (Dış İlişkiler Konseyi) uzman ismi Steven Cook, Foreign Policy’de yayınlanan yazıya ‘Müdahale Sancıları’ başlığını seçmiş…

Silah baronları, uyuşturucu lordları, Pentagon’un adamları ve pejmürde siyasiler telaş içinde.. Bir türlü bir yol bulamadılar.. Neredeyse seneyi devriyesi geliyor Suriye’deki örtülü operasyonlarının.. Neticeye ulaşamadılar!

Steven Cook, hani geçtiğimiz kasım ayında CFR adına Cumhurbaşkanı Gül’ü ziyaret eden ‘uzman’..

28 Şubat 2012 yazısında rakip çetenin müdahale sancılarına ‘savaş çığlığı’yla cevap veriyor..

‘Oturup bekleyecek miyiz yoksa bir yol bulacak mıyız!’ diyor yazısında.. Sabrının sonunda görünüyor.. Şimdiye kadar ‘uluslararası ölüm çetesinin’ Suriye’ye müdahale için öne sürdüğü çözümleri sıralıyor..

  1) Güvenli bölge: ‘… en tehlikeli ve sonu belirsiz ve geleceği karanlık..’ bir seçenek Cook’a göre. ‘.. güvenli bölgenin düşman topraklarda oluşturulması halinde nasıl ‘güvende’ kalınabileceğini’ sorguluyor.

  2) Hür Suriye Ordusunu silahlandırmak…: Güvenli bölge oluştururken aynı anda Hür Suriye Ordusunu ağır silahlarla donatmak seceneğinden sözediyor. Bir ay once birkaç yüz kişiden ibaret olan ‘ordu’nun şimdi ‘uluslararası camia’nın ilgisini çekecek düzeyde olduğunu vurguluyor. Hür Suriye Ordusu içindeki Libyalı profesyonel askerlere ragmen bu oluşumu ‘güvenilir’ bulmuyor. Uluslararası çetenin bu küçük silahlı gruptan fazlasına ihtiyacı olduğunu söylüyor.. ‘Adamları silahlandıralım ama işi bitirecek olan Amerikan hava kuvvetleridir’ diyor..

  3) Hava gücünün devreye girmesi: Cook’un ölüm reçetesi bu madde… ‘Suriye’ye havadan saldırının neden tartışma konusu olduğunu’ anlayamıyor!


Hava saldırılarına karşı çıkanların öne sürdüğü 5 maddeyi özetliyor.

  1) Suriye’de bir cephe hattı yok!
  2) Suriye hava savunmasıyla başa çıkmak uzun zaman alabilir
  3) Sivil ölümleri aşırı düzeyde olacaktır
  4) Suriye toprakları Libya gibi düz çöl ovası şeklinde değildir
  5) Suriye hava sahası kısıtlıdır…

Sıra Amerikan halkını ve generalleri kışkırtmaya geliyor:

 • ‘Amerikan vergi mükellefleri, koca hava kuvvetlerini düz ovada, önü açık cephe gerisinde iş yapsın diye mi besliyor!’
 • ‘Amerikan F16ları F15leri F18leri ve bunların pilotları farklı bölgelerde hava operasyonu yapma yeteneğinden yoksun mu!’
 • ‘AWACS ve komutanları bir savaşı yönetemeyecek halde mi!’
 • ‘Eğer öyleyse ben paramı geri istiyorum! Bu iş çok zor ya da Libya’dan çok daha zor olabilir. Ama bu zorluk bizi durdurmamalı!’


CFR sancılara karşı acil ‘ÖLÜM’ istiyor.. Hava kuvvetleri yukardan, Hür Suriye ordusu ve paralı askerler aşağıdan ‘devirin şu Esad’ı! diye haykırıyor..


Bunlar sizin ‘ölüm sancıları’nız.. Yetmedi Irak’ta, Afganistan’da, Libya’da kan içtiğiniz… Şimdi Suriye’nin ve İran’ın kanına gözdiktiniz… Bir yüzyıl önce olduğu gibi bu coğrafyanın efendileri, en başta Türk milleti yedirmeyecek size bu bölgeyi!


Banu AVAR

banuavar@superonline.com

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar