Çin Büyükelçiliği’nden Mansur Yavaş’a Uygur Türkü eleştirisi

Barın katliamını anan Mansur Yavaş'a Çin Büyükelçiliği'nden cevap geldi.


Mansur Yavaş hedef alındı.

Mansur Yavaş

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş 05/04/2021 tarihli Twitter paylaşımında 31 yıl önce Çin Komünist Partisi tarafından Doğu Türkistan’ın Barın kasabasında uygulanan etnik temizliği anmıştı.

 

 

 

 

Bunun üzerine Çin’in Ankara Büyükelçiliği’nin resmi Twitter hesabından Mansur Yavaş ve Meral Akşener’i hedef alan paylaşım yapıldı.

Paylaşımda :”Açıklamada, “Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Çin toprağının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu dünyaca kabul edilen ve tartışılamaz bir gerçektir. Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır.” dendi.

Barın katliamı ya da soykırımı olarak anılan hadisede yerleşim yeri mensupları Çin’in Uygur Türklerine karşı doğum kontrol uygulaması, Çinlilerin yasadışı şekilde Doğu Türkistan’a yerleştirilmesi ve başka baskıcı uygulamalara karşı seslerini duyurmak için protesto başlamışlardı. Bunun üzerine Barın kasabası Çin Ordusu tarafından kuşatılmış. Çatışmalar yaşanmıştı. Çin Ordusu’nun tank da kullandığı çatışmalarda Uygur Türkleri ağır kayıplar vermişti.

Barın katliamı

Yazar

A. Selim Babaoğlu

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

2 Yorum

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar