CNR : “BDP’nin stratejisi işe yarıyor”

The Economist dergisi, BDP’li adayların seçimde muhtemelen iyi bir performans gösterecekleri değerlendirmesini yaptığı analizinde Kürtlerin AKP’ye desteğinin azaldığı, BDP’nin stratejisinin sonuç verdiği görüşünü de dile getirirken “Artık bedava kömür ve İslami kardeşlik sözlerinden etkilenmiyorlar. AK Parti’nin “açılımı’ rafa kaldırıldı” sözlerini de kullandı.   LONDRA (ANKA) – BDP’li adayların seçimde muhtemelen iyi bir performans gösterecekleri değerlendirmeleri yapılıyor. […]


Paylaşın:

The Economist dergisi, BDP’li adayların seçimde muhtemelen iyi bir performans gösterecekleri değerlendirmesini yaptığı analizinde Kürtlerin AKP’ye desteğinin azaldığı, BDP’nin stratejisinin sonuç verdiği görüşünü de dile getirirken “Artık bedava kömür ve İslami kardeşlik sözlerinden etkilenmiyorlar. AK Parti’nin “açılımı’ rafa kaldırıldı” sözlerini de kullandı.  

LONDRA (ANKA) – BDP’li adayların seçimde muhtemelen iyi bir performans gösterecekleri değerlendirmeleri yapılıyor. The Economist dergisi, Kürtlerin AKP’ye desteğinin azaldığı, BDP’nin stratejisinin sonuç verdiği görüşünü de dile getirirken, “Artık bedava kömür ve İslami kardeşlik sözlerinden etkilenmiyorlar. AK Parti’nin “açılımı’ rafa kaldırıldı” diye yazdı.

İngiliz haftalık dergisi The Economist son sayısında 12 Haziran seçimlerine yönelik olarak BDP ve AKP’nin Güneydoğu aday listelerini, “Kürt yanlısı adaylar, muhtemelen Türkiye’nin Güneydoğusu’nda iyi bir performansı gösterecek” sözleriyle değerlendirdi.

Bir zamanlar “Artık Türk parlamentosuna inanmıyorum. Yeniden aday olmayacağım” diyen Leyla Zana’nın, Türkler ile Kürtler arasında kardeşlik çağrılarına rağmen cezaevinde 10 yıl geçirdiğine dikkat çeken dergi, “Leyla Zana’nın en büyük suçu, yemin ederken Kürtçe kısa bir konuşma yapmış olmaktı” diye yazdı. (PKK terör örgütünün üyesi olduğu için mahkum edildi. MDM)

“Şimdi Kürtçe kampanya yürütebiliyor. Kendisiyle Türkiye’nin devlete ait ilk Kürtçe televizyon kanalında mülakat yapılabiliyor” denildi.

Hükümet ile PKK lideri Abdullah Öcalan arasında “ara sıra olsa da gizli görüşmelerin” devam ettiği öne sürülen analizde, Kürtlere yönelik “Daha gevşek tutumun, büyük ölçüde ılımlı İslami Adalet ve Kalkınma Partisi”nin sayesinde sağlandığı da vurgulandı.

Dergi, şunları yazdı:

“Artık bedava kömür ve İslami kardeşlik sözlerinden etkilenmiyorlar. AK Parti’nin, şiddete bulaşmayan PKK isyancıları için bir affa yol açması beklenen “açılımı’ rafa kaldırıldı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, Kürtleri sorumlu tutuyor. PKK’nın 2009 yılında Irak’tan dönen savaşçıların “zafer’ konuşmaları yapmaya başlayarak Türkleri provoke ettiğini söylüyor.”

BDP’nin ayrıca, “sivil itaatsizlik” kampanyasını yürüttüğünü, bu çerçevede bir Kürt kadın milletvekilinin de bir polise tokat attığını belirten dergi, “Strateji işe yarıyor. Analistler, BDP’nin Haziran seçiminde 30 kadar sandalye kazanabileceğini tahmin ediyorlar. AK Parti’ye güneydoğu için seçtiği renksiz adaylar yardımcı olmuyor. Ankara’da ne kadar Kürt varsa. Sayın Erdoğan’ın seçim sonrası ortaya koymaya söz verdiği yeni anayasa o kadar kapsamlı olacak” ifadelerini de kullandı. Analizde şu yoruma da yer verildi:

“BDP’nin “provokasyonları’ndan şikayet edenler, PKK’nın silahlı mücadelesine son vermesi ve politikacılara Kürt hedeflerini barışçıl biçimde gütmelere olanak sağlaması yönündeki kendi çağrılarını anımsamalı.”

-“KÜRTLERİN TALEPLERİ KARŞILANINCAYA KADAR PKK’DAN VAZGEÇİLMEYECEK”-

Abdullah Öcalan’ın, şimdilik PKK ve BDP üzerindeki “demir” kontrolünü gevşettiğini, BDP’nin de, daha az isyancıların siyasi kanadına benzediğini, bunun yerine “PKK’nın, şimdi BDP’nin silahlı kanadı gibi gözüktüğünü” savunarak, “Ancak Kürt talepleri karşılanıncaya dek o kanattan vazgeçilmesi pek beklenemez” sözlerini de kullandı.(ANKA)

15.04.2011
 
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar