CUMHURBAŞKANLIĞI VE HAKARET

      Aziz okuyucular, biliyorsunuz, Cumhurbaşkanına hakaret suçtur. Bu suç ve cezası, Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinde belirtilmiştir. Cumhurbaşkanına hakaretin suç sayılması son derece tabiidir. Peki, cumhurbaşkanının başkalarına hakaret etmesi tabii midir? Elbette tabii değildir; Cumhurbaşkanlığı makamını işgal etmiş olan bir kişiden hakaret içeren sözler, galiz ve argo sözler beklenmez. 30.01.2015 tarihinde, Kırşehir’deki toplu […]


 

 

 

Aziz okuyucular, biliyorsunuz, Cumhurbaşkanına hakaret suçtur. Bu suç ve cezası, Türk Ceza Kanunu’nun 299. maddesinde belirtilmiştir.

Cumhurbaşkanına hakaretin suç sayılması son derece tabiidir.

Peki, cumhurbaşkanının başkalarına hakaret etmesi tabii midir? Elbette tabii değildir; Cumhurbaşkanlığı makamını işgal etmiş olan bir kişiden hakaret içeren sözler, galiz ve argo sözler beklenmez.

30.01.2015 tarihinde, Kırşehir’deki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun, montajlanmış bir boyama kitabını göstermesinden bahsederken şöyle diyor:

“Kılavuzu karga olanın…, biliyorsunuz, söylememe gerek yok.” (T.C. Cumhurbaşkanlığı sayfasından).

31.01.2015’te TÜMSİAD’daki konuşmasında da Cumhurbaşkanı bunu tekrarlıyor.

Deyimin sonunu, sonundaki galiz kelimeyi herkes biliyor. Nitekim Cumhurbaşkanı da “Biliyorsunuz, söylememe gerek yok” diyor.

Ben bu deyimi burada kullanmaktan hicap duyuyorum.

Bu sözde hakaret yok, diyebilirsiniz.

Böyle diyenlerin, bir de işi ters yönden düşünmelerini tavsiye ederim.

Diyelim ki bu sözü biri söylüyor ve Kılıçdaroğlu’nu kastederek değil Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kastederek söylüyor. O zaman da hakaret yok, diye düşünebilir misiniz?

Cumhurbaşkanı Kırşehir’deki konuşmasında “Bunların kılavuzu paralel yapı” diyerek “kılavuz”dan kimleri kastettiğini belirtmişti.

Şimdi birileri de Başbakan Erdoğan’ın 21.03.2014’te Erzurum’da yaptığı konuşmada “Pensilvanya’daki zatın yalanlarına aldandık; başka hesapların hesabında olduğunu bilemedik” sözlerini ele alarak “Kılavuzu karga olanın…” dese, bunu kabul edebilir misiniz?

Demek ki aziz okuyucular, Cumhurbaşkanlığı makamında oturan kişinin de galiz sözlerden, argodan ve hakaretten uzak durması gerekir.

Ben televizyonlarda bu sözleri işittiğim zaman utanıyorum. Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı sayfasında bu sözleri gördüğüm zaman utanıyorum.

Benim için “Çok da kibarmış!” diye düşünebilirsiniz. Öyle olsun… Ama ben diyorum ki Cumhurbaşkanı kibar vatandaşları da düşünsün. Ne de olsa kendileri “edep adap” kelimelerini en çok kullananlardan biridir.

 

 

 

Yazar

Ahmet Bican Ercilasun

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.