Doğan Cüceloğlu’nu Kaybettik

İletişim psikolojisi uzmanı, kitaplarıyla çoğu insana bir biçimde dokunmuş yazar Doğan Cüceloğlu’nu yitirmenin üzüntüsü içindeyiz. Doğan Cüceloğlu’na Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyoruz.


İletişim psikolojisi uzmanı, kitaplarıyla çoğu insana bir biçimde dokunmuş yazar Doğan Cüceloğlu’nu yitirmenin üzüntüsü içindeyiz.

Doğan Cüceloğlu’na Allah’tan rahmet, sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Psikolog Doğan Cüceloğlu

Doğan Cüceloğlu kimdir?

On bir çocuklu bir ailenin, on birinci çocuğu olarak Silifke’de dünyaya geldi. On yaşındayken annesini kaybeden Cüceloğlu, ortaokulu Silifke’de bitirdikten sonra, subay ağabeylerinin desteğiyle, önce Ankara Atatürk Lisesi’ndeki edebiyat öğretmeni Cahit Okurer’in teşvikiyle mühendislikten vazgeçip bilime yöneldi ve psikoloji okumaya karar verdi. İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü’ne kaydoldu. Bu bölümden mezun olduktan sonra ilim ve fikir insanı rahmetli Erol Güngör ile birlikte Türkiye’de deneysel psikoloji çalışmalarının öncüsü ünlü sosyal bilimci Prof. Dr. Mümtaz Turhan’ın asistanlığını yaptı.

Daha sonra ABD’de, Illinois Üniversitesi’nde Bilişsel Psikoloji alanında doktorasını tamamladı. Türkiye’ye döndükten sonra İstanbul, Hacettepe ve Boğaziçi üniversitelerinde öğretim üyeliği görevlerinde bulunan Cüceloğlu, Fullbright Bursu’yla Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde ziyaretçi öğretim üyesi olarak bir yıl boyunca çalışmalarda bulundu. 1980 – 1996 arasında Kaliforniya Eyalet Üniversitesi, Fullerton’da görev yapan Cüceloğlu’nun Türkçe ve İngilizce dillerinde kırkı aşkın bilimsel makalesi yayımlanmıştır. 1996 yılından bu yana Türkiye’de üniversite öğrencilerine, öğretmenlere, anne babalara ve yöneticilere yönelik çok sayıda seminer, konferans ve atölye çalışmaları yapmıştır.

Son kitabı “Var Mısın?” Ocak 2021’de okuyucularıyla buluşmuş, bizler de bu kitabı tanıtan bir yazı kaleme almıştık.

Yazar

MDM

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.