EDEBİYATTA TARİH, TARİH İÇİN EDEBİYAT

IHLAMUR Dergisi, 83. sayısıyla, yine dopdolu bir sayı ile selamlıyor okurlarını. Edebiyat ve tarih ilişkisinin ele alındığı özel sayı birbiri ile bağlı dört halkadan oluşuyor.


Ihlamur Dergisi 83. sayı

IHLAMUR Dergisi, 83. sayısıyla, yine dopdolu bir sayı ile selamlıyor okurlarını. Edebiyat ve tarih ilişkisinin ele alındığı özel sayı birbiri ile bağlı dört halkadan oluşuyor.

Dergide ilk olarak geçtiğimiz ay yitirdiğimiz Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Haluk Dursun’un vefatından saatler evvel yapmış olduğu konuşmanın metni bulunuyor. Dicle’nin kuzularını kaptırmamak adına emek sarf eden merhum büyüğümüze bir kez daha rahmet diliyoruz.

Edebiyat ve tarih konulu halkaların ilkinde soruşturma yer alıyor. Tarihi romanların tarih bilimi ile etkileşimi üzerine hazırlanan bu soruşturmada kıymetli fikirleri ile Şener Aksu, Celil Bozkurt, D. Mehmet Doğan, Hasan Erdem, Hasan Erimez, Turgut Güler, Ahmet Küçükkerniç, Tarkan Suçıkar, Haşim Şahin ve Naci Yengin cevaplarıyla katkı sağlıyor.

İkinci halka yine tarih ve -roman ağırlıklı olacak şekilde- edebiyat ilişkisini merkeze alan müstakil yazılardan oluşuyor. D. Mehmet Doğan, Caner Arabacı, İsmail Bilgin, Yakup Öztürk, Naci Yengin, Hakkı Suat Yılmazer, H. Ömer Özden, Metin Savaş, Emre Hanzade, Oğuzhan Murat Öztürk ve Celil Altınbilek’ın kalemlerinden çıkan çalışmalar dergiyi zenginleştirdi.

Üçüncü halkada görüşler var. “Edebiyat ve Tarih İçin Ne Dediler?” başlığını taşıyan bu bölümde Reşit Güngör Kalkan, Hasip Saygılı, Gözdenur Erol, Serdar Odacı, M. Enes Kala, Necati Tonga, Serdar Kozan ve Cantürk Coşkun’un düşüncelerini okuyabileceksiniz.

Son halkada ise değerli tarihçi/emekli kurmay subay Hasip Saygılı ile yapılan söyleşi özel sayıyı renklendiriyor.

“Hazine-i Evrak Dairesi” başlıklı bölümde bu sayı Afet İnan’ın, Atatürk ve tarih ilişkisini irdeleyen yazısının hemen ardından gelen Yusuf Koşar’ın çalışması derginin dosya başlığı ile de kendini bütünlüyor.

bkmkitap.com ile birlikte hazırlanan kitap sayfaları da yine dopdolu. Bu vesileyle Ihlamur Dergisi’ni artık BKM mağazaları ve bkmkitap.com adresinden de temin edebileceğinizi, shopier.com/IHLAMUR adresinden abone olabileceğinizi hatırlatmakta yarar görüyoruz.

IHLAMUR Dergisi 12. yıla hazırlık çalışmaları çerçevesinde geçtiğimiz aylarda yoğun bir dönem geçirdi; şehir şehir dolaşıp yazarlar ve yayınevleri ile görüştü. “Ihlamur Kütüphanesi” projesi ile yüzlerce seçkin kitabı Ocak 2020’den itibaren her ay abonelerine hediye etmeye başlayacağını; ayrıca her yazar ve abonesi adına TEMA Vakfı’na bir fidan bağışı yapmaya başladığını da müjdelemek isteriz.

IHLAMUR’UN 83. SAYISINDA:

Dicle’nin Kuzuları – A. Haluk DURSUN

Malazgirt’te Tarihî Romanı Konuşmak – D. Mehmet DOĞAN

Soruşturma: Edebiyat ve Tarih – Şener AKSU, Celil BOZKURT, D. Mehmet DOĞAN, Hasan ERDEM, Hasan ERİMEZ, Turgut GÜLER, Ahmet KÜÇÜKKERNİÇ, Tarkan SUÇIKAR, Haşim ŞAHİN, Naci YENGİN

Tarihi Roman Tadında Okumak – Caner ARABACI

Tarihî Roman Üzerine Mülahazalar – İsmail BİLGİN

Tarih ve Edebiyat Arasında Okurun Niteliği – Yakup ÖZTÜRK

Kültür Havzasında Ortak Değerleri Canlandırmak – Naci YENGİN

Tarih Düzleminde Edebiyat İnşası – Hakkı Suat YILMAZER

Tarihî Romanların Tarih Bilinci Oluşturmadaki Katkısı – H. Ömer ÖZDEN

Tarihî Romanların Tarih Algısına Etkileri – Metin SAVAŞ

Edebiyat Tarih İlişkisi – Emre HANDEMİR

Edebiyat Tarih İlişkisi – Oğuzhan Murat ÖZTÜRK

Kahramanlarımızdan Alp Er TUNGA – Celil ALTINBİLEK

Hazine-i Evrak Dairesi III – Atatürk ve Tarih – Afet İNAN

Tarihî Romanlar ve Tarih Bilinci Oluşturmak – Yusuf KOŞAR

Edebiyat ve Tarih İçin Ne Dediler – Reşit Güngör KALKAN, Hasip SAYGILI, Gözdenur EROL, Serdar ODACI, M. Enes KALA, Necati TONGA, Serdar KOZAN, Cantürk COŞKUN

Hasip Saygılı ile Rumeli Hasbihâli – Söyleşen: Alper NARSA

Yazar

Ihlamur Dergisi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar