Ege’de 12 mil savaş nedeni

08-06-2005 Hürriyet    Kemal Yurteri / CNN TÜRK Yeni Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi’nde Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarması savaş nedeni (Casus belli) olarak sayıldı. Türkiye, gelecek yıllarda güvenlik politikasının temelini oluşturacak olan Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi’nde iki kritik konudaki rotasını da belirledi. 21 Haziran’da MGK’de ele alınacak Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi’nin taslağında, Ege sorunu konusunda çarpıcı […]


Paylaşın:

08-06-2005 Hürriyet   

Kemal Yurteri / CNN TÜRK

Yeni Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi’nde Yunanistan’ın karasularını 12 mile çıkarması savaş nedeni (Casus belli) olarak sayıldı.

Türkiye, gelecek yıllarda güvenlik politikasının temelini oluşturacak olan Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi’nde iki kritik konudaki rotasını da belirledi.

21 Haziran’da MGK’de ele alınacak Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi’nin taslağında, Ege sorunu konusunda çarpıcı bir ifadeye yer verildi.

Belgede, Yunanistan’ın karasularını 12 mil olarak ilan etmesinin ‘casus belli’ yani doğrudan savaş gerekçesi olduğu belirtildi.

Yeni belgede, eski belgede olduğu gibi bu kararın doğrudan savaş gerekçesi olduğu kesin bir ifadeyle yer aldı.

Belgenin taslağında, Kardak adası gibi Ege Denizi’nde aidiyeti tartışmalı 100’den fazla ada için de taviz verilmemesi ve bu konuda kararlı politika izlenmesi gerektiği ifade ediliyor.

BELGEDE ÜLKE İSMİ YOK

Siyaset belgesinde, Yunanistan veya başka bir ülke ismine dayalı tehdit değerlendirmesi yapılmıyor, Ege kriz potansiyeli olarak ele alınıyor.

Yeni Milli Güvenlik Siyaseti Belgesi’nde Kuzey Irak politikası da yer alıyor. Daha önceki belgede bu tür bir oluşumun engellenmesi için tüm önlemlerin alınması ‘gerekirse’ askeri tedbirlere de başvurulması gerektiği belirtilmiş, sorun doğrudan savaş gerekçesi olarak görülmemişti.

“KÜRT DEVLETİ SAVAŞ GEREKÇESİ DEĞİL”

Yeni siyaset belgesinin taslağında Kürt devletinin savaş gerekçesi olduğuna ilişkin bir ifade yer almıyor. Belgede, Kuzey Irak genel olarak bir kriz potansiyeli olarak görülüyor.

Türkiye’nin uzun zamandır yakından izlediği Kerkük’ün durumu ve bölgedeki Türkmen varlığı konusunda hassas olunması gerektiği net bir dille belirtiliyor.

Belgede, “Kerkük Irak’ta belirli bir gruba mal edilmemeli. Kürt grupların Kerkük’e müdahalesi bütün bölgeyi etkiler ve ciddi bir krizi tetikler” deniliyor.
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar