Ekonomi küçülürken borçlar büyümüş – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış
Millî Düşünce Merkezi
MİSAK logo

_______6 Eylül 2019_______

Ekonomi küçülürken borçlar büyümüş

Hakan Özyıldız
Paylaş:

Milli gelir verileri yayımlanınca Türkiye’nin borçlarını bir araya getiren veri setimi güncelledim.

Tablolar yeteri kadar açık ama kısaca özetleyeyim.

Son yazacağımı baştan yazayım. Türkiye 2011 yılında gördüğü rekor büyüme oranından sonra potansiyel büyüme oranının (%5 olarak kabul ediliyor) altında, yüzde 3 civarında büyüyor. Hatta son dokuz ayında küçülüyor. Uzmanların çoğunluğu bu yılın Haziran-Eylül dönemi için sıfır büyüme oranı bekliyorlar. Böyle olursa bir yıldır küçülen ekonomide yaşıyor olacağız. Buna karşılık borçlar azalmıyor.

Tablo 1’den de görüldüğü gibi, bu yılın ilk altı ayının sonunda, Türkiye’nin iç ve dış borçları toplamı 542 milyar lira (%10,6) artmış, 5,7 triyon liraya yaklaşmış.

Tablo 1: Türkiye’nin borç yükü

 

En fazla artış reel sektör ve Hazine’de. Reel sektörün borçlarının artışında yeni borç almaktan çok kur etkisi var. Çünkü dövizle borç alan şirketlerin borçları kur yükseldikçe artıyor.

Buna karşılık Hazine iç borçlanmaya ağırlık verdiği için borç stokunu 153 milyar lira büyütmüş. Ekonomi daha fazla küçülmesin diye borçlanmaya hız vermiş. Yazının tamamını okumak için tıklayınız…

Paylaş:
Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları