ETA silahlı mücadeleyi bıraktı

Bask bölgesinin İspanya’dan bağımsızlığını elde etmek amacıyla 40 yıldır eylemler düzenleyen ETA örgütü, silahlı mücadeleyi bıraktığını açıkladı. ETA 10 Ocak’ta „tek yanlı süresiz ateşkes“ ilan etmiş, Madrid hükümeti örgütün attığı adımı yetersiz bulmuştu. ETA’nın silahları bırakma kararına ilişkin açıklama, örgüte yakın medya organlarından Gara gazetesinde yayımlandı. ETA, kararının gerekçesini, „nihai demokratik çözümün önünü açmak“ olarak […]


Paylaşın:

Bask bölgesinin İspanya’dan bağımsızlığını elde etmek amacıyla 40 yıldır eylemler düzenleyen ETA örgütü, silahlı mücadeleyi bıraktığını açıkladı.

ETA 10 Ocak’ta „tek yanlı süresiz ateşkes“ ilan etmiş, Madrid hükümeti örgütün attığı adımı yetersiz bulmuştu. ETA’nın silahları bırakma kararına ilişkin açıklama, örgüte yakın medya organlarından Gara gazetesinde yayımlandı.

ETA, kararının gerekçesini, „nihai demokratik çözümün önünü açmak“ olarak özetledi. Ayrılıkçı örgütün İspanya ve Fransa’da düzenlediği eylemlerde 830’dan fazla kişi can vermişti.

Dw

 

***

 

MDM’nin notu:

 

İspanya, terör örgütüne taviz vermeden mücadelesini sürdürdü, sonunda ETA’yı yendi ve pazarlıklar teslim için yapıldı. Sonuç da böyle oldu.

 

Darısı, tavizi çözüm gibi gören ve gösteren,  azgınlaşan PKK terör örgütünün baskısı altında pazarlık masasına oturan ülkemize.
 
19.04.2011

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar