Filistin’de uzlaşma İsrail’i rahatsız etti

02.05.2011   Hamas ile Batı Şeria’yı yöneten El Fetih, ortak geçici hükümet kurma noktasında anlaşırken İsrail’den cevap gecikmedi Filistin’deki bölünmeyi sona erdirecek uzlaşma yolunda önemli bir adım atılarak, Gazze Şeridi’nde iktidarı elinde tutan Hamas ile Batı Şeria’yı yöneten El Fetih, ortak geçici hükümet kurma noktasında anlaştı. Liberman’a göre Filistin’de birlik olması halinde Hamas, Batı Şeriayı ele […]


Paylaşın:

02.05.2011 
 
Hamas ile Batı Şeria’yı yöneten El Fetih, ortak geçici hükümet kurma noktasında anlaşırken İsrail’den cevap gecikmedi

Filistin’deki bölünmeyi sona erdirecek uzlaşma yolunda önemli bir adım atılarak, Gazze Şeridi’nde iktidarı elinde tutan Hamas ile Batı Şeria’yı yöneten El Fetih, ortak geçici hükümet kurma noktasında anlaştı.

Liberman’a göre Filistin’de birlik olması halinde Hamas, Batı Şeriayı ele geçirecek. Netanyahu ise Fetih yönetiminin ya İsrail’i ya da Hamas’ı seçmesi gerektiğini dile getirdi.

Euronews’in haberine göre nihai anlaşmanın tüm Filistinli siyasi grupların katılımıyla, Mayıs ayında imzalanması beklenirken, haber hem Gazze hem de Batı Şeria’da sevinçle karşılandı. Tel Aviv yönetimi ise, tepki vermekte gecikmedi.

Haaretz Gazetesi’nin haberine göre İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Hamas’ın içinde olduğu bir Filistin hükümetiyle barışın mümkün olmayacağı, Mahmut Abbas liderliğindeki el Fetih yönetiminin ya İsrail’i ya da Hamas’ı seçmesi gerektiği” mesajını verdi.

Hamas’ın 2007’de Gazze’de El Fetih’i yönetimden uzaklaştırarak iktidara el koymasının ardından siyasi rakipler arasında düşmanlık hakimdi. Şimdi atılan bu adım, Filistin’de yeniden birliğin sağlanacağına dönük umutları yeşertti.

Dünya Bülteni

28 Nisan 2011
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar