Gagavuz Özerk Yeri’nin kuruluş yıl dönümü kutlandı

Moldova Cumhuriyeti'ne bağlı Gagavuz Özerk Yeri'nin (Gagavuzya) kuruluşunun yirmi yedinci yılı nedeniyle başkent Komrat'ta tören düzenlendi.


Gagavuz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah

Törene Gagavuz Özerk Yeri Başkanı İrina Vlah’ın yanı sıra, Türkiye’nin Kişinev nezdinde Büyükelçisi Gürol Sökmensüer, Türkiye’nin Komrat Başkonsolosu Hasan Akdoğan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kişinev Program Koordinatörü Selda Özdenoğlu ve davetliler katıldı.

İrina Vlah, törende yaptığı konuşmada, “Yirmi yıl önce Moldova merkez ile yaşanan anlaşmazlığın barış yoluyla çözülmesinin ve Gagavuz Özerk Yeri’nin kurulmasının, saygıya dayalı diyalog ve uzlaşmanın bulunması yönündeki samimi arzu sayesinde mümkün olduğunu hatırlamanın ve anlamanın çok önemli olduğunu düşünüyorum.” dedi. Bölgenin geleceğinin halk arasındaki “dayanışmaya” bağlı olduğunu belirten Vlah, gençlerin Gagavuz Özerk Yeri’nde çalışması için imkanların yaratılacağı inancını dile getirdi.

Törende söz alan Büyükelçi Gürol Sökmensüer ise, “Gagavuz Özerk Yeri’nin 1994 yılında doğuşu tarihi bir dönüm noktası olmuştur. Gagavuz ve Moldova halkları yirmi yedi yıl önce çatışma yerine barışı, istikrarı, huzuru ve kardeşliği seçmişlerdir.” dedi.

Büyükelçi Sökmensüer, Moldova ve Türkiye arasındaki ilişkiler hakkında, “Moldova, Türkiye’nin stratejik ortağı ve dostudur. Gagavuz Özerk Yeri ise Moldova ile ilişkilerimize güç ve zenginlik katan bir dostluk köprüsüdür. Sizler bizim kardeşimizsiniz. Sizin de bizi kardeşiniz olarak gördüğünüzü gayet iyi biliyorum.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.trtavaz.com.tr/haber/tur/avrasyadan/gagauz-ozerk-yerinin-kurulusunun-27-yil-donumu-kutlandi/61c56b0701a30a0f4010f798 (24/12/2021)

 

 

 

 

Yazar

Kâmil Engin

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar