Guardian:’NATO mühahalesi Arap baharına tehdit’

Guardian yazarı Seamus Milne NATO’nun Libya müdahalesinin Arap baharına tehdit oluşturduğunu belirtiyor. Yazar şöyle diyor: “Bu yılın başlarında Arap devrimi Batı destekli iki diktatörü arka arkaya alaşağı edince, Batı bunu kontrol altına almak için üç koldan harekete geçti.” “Suudi Arabistan ve Amerika, Mısır’da para döktü. Bahreyn’de muhafazakar Körfez ülkelerine, ayaklanmayı güç kullanarak bastırmalarına destek verildi. […]


Guardian yazarı Seamus Milne NATO’nun Libya müdahalesinin Arap baharına tehdit oluşturduğunu belirtiyor.

Yazar şöyle diyor:

“Bu yılın başlarında Arap devrimi Batı destekli iki diktatörü arka arkaya alaşağı edince, Batı bunu kontrol altına almak için üç koldan harekete geçti.”

“Suudi Arabistan ve Amerika, Mısır’da para döktü. Bahreyn’de muhafazakar Körfez ülkelerine, ayaklanmayı güç kullanarak bastırmalarına destek verildi. Libya’da ise, Batılı güçler, Suriye’de acımasız bir şekilde zulüm gören muhaliflere gizli destek sağlayarak devrimi çalmaya çalıştılar.”

“Şimdi bölgede birçok kişi Kaddafi’nin devrilmesinin durma noktasına gelen Arap uyanışına ivme kazandıracağı, belki başka bir otokratın; Yemen liderinin de sonunu getirebileceği umudunu taşıyor. Ama Libya örneği, rejimlerin ancak, birçok durumda hazır bekleyen, Washington, Paris ve Londra’nın askeri desteğiyle yıkılabileceği mesajını verebilir.”

“NATO’nun müdahalesi Arap devrimine tehdittir. Ama Arap devrimiyle ortaya çıkan güçler kolay kolay geri çekilmeyecek. Radikal İslamcılar dahil, Libya’da iktidar için savaşanların çoğu, kendileri için hazırlanmakta olan düzeni kabul etmeyecekler. Libyalılar ancak NATO ve seyyar tüccarları çekilmeye zorlanırsa ülkelerinin gerçek hakimi olabilirler”

Bbc, 25-08-2011 08.13 (TSİ)

Avatar
Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.