Güney Kıbrıs Rum Yönetimi vatandaşlık dağıtmaya devam ediyor

Rum Bakanlar Kurulu’nun, kamu çıkarlarına atıfta bulunarak, Rum İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis’in önerisiyle, son dört yılda istisnai olarak 109 yabancıya “Kıbrıs” vatandaşlığı verdiği belirtildi. Fileleftheros gazetesi, “Kıbrıs” vatandaşlığı alan 109 yabancıdan 73’ünün milyarder ve Güney Kıbrıs’ta banka yatırımları ve villaları olan Rus işadamları olduğunu yazdı. Gazete, söz konusu Ruslardan bazılarının, dünyanın en zenginleri listesinde yer […]


Rum Bakanlar Kurulu’nun, kamu çıkarlarına atıfta bulunarak, Rum İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis’in önerisiyle, son dört yılda istisnai olarak 109 yabancıya “Kıbrıs” vatandaşlığı verdiği belirtildi.

Fileleftheros gazetesi, “Kıbrıs” vatandaşlığı alan 109 yabancıdan 73’ünün milyarder ve Güney Kıbrıs’ta banka yatırımları ve villaları olan Rus işadamları olduğunu yazdı.

Gazete, söz konusu Ruslardan bazılarının, dünyanın en zenginleri listesinde yer aldıklarına da dikkati çekti.
Habere göre, İçişleri Bakanı Neoklis Silikiotis, Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru’ya bir mektup göndererek istisnai vatandaşlıkların, yabancıların; Güney Kıbrıs’taki yatırım/müteşebbis faaliyetleriyle ilgili koşullar ve kriterler temelinde ileriye götürüldüğünü belirtti.
Silikiotis, mektupla birlikte vatandaşlık alan kişilerin durumlarına ilişkin ayrıntıları da sundu.

Gazete buna dayanarak 2008 yılında 12’si Rus, 3’ü Ukraynalı, 2’si Bulgar ve 1’i Beyaz Rusyalı, 1’i Romen, 1’i de Suriyeli olan toplam 20, 2009’da 10’u Rus geriye kalanların Lübnan, Letonya, Küba, Kırgızistan, İsrail ve Yunanistan’dan olan toplam 16, 2010’da 16’sı Rus, 5’i Ukraynalı, 2’si Norveçli, 1’Suriyeli, 1’i Lübnanlı, 1’i Gürcistanlı ve 1’i de Ermeni olan toplam 27, 2011’de ise 35’i Rus, 3’ü Ukraynalı, 2’si Suriyeli, 2’si Yunan, 1’i Lübnanlı, 1’i Kazak, 1’i Amerikalı ve 1’i de Mısırlı olan toplam 46 kişiye vatandaşlık verildiğini yazdı.

KKTC Enformasyon Dairesi, 19-01-2012 12.19 (TSİ)

 

kaynak : http://www.abhaber.com/haber.php?id=38372

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar