“Güney’in ‘Hayır’ Demesiyle AB Üyeliğinin Bir İlgisi Yok”

10.05.2011   Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Temsilcisi Andrulla Kaminara, KKTC’deki Posta FM’de Tahsin Mertekçi’nin konuğu oldu. AB ile ilişkiler ve AB’nin Kıbrıs üzerindeki faaliyetleri, Güney Kıbrıs ve Türkiye’de gerçekleşecek olan seçimlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Güney Kıbrıs’ın referandumun ardından Avrupa Birliği’ne üye olmasına dönük soruya ise Kaminara, Güney’in üyeliğinin Annan Planı ve referandum sonucuna bağlı bir üyelik olmadığını […]


Paylaşın:

10.05.2011 
 
Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Temsilcisi Andrulla Kaminara, KKTC’deki Posta FM’de Tahsin Mertekçi’nin konuğu oldu. AB ile ilişkiler ve AB’nin Kıbrıs üzerindeki faaliyetleri, Güney Kıbrıs ve Türkiye’de gerçekleşecek olan seçimlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Güney Kıbrıs’ın referandumun ardından Avrupa Birliği’ne üye olmasına dönük soruya ise Kaminara, Güney’in üyeliğinin Annan Planı ve referandum sonucuna bağlı bir üyelik olmadığını söyledi.

“Kıbrıslı Türkler ‘evet’ dedi, Kıbrıslı Rumlar reddetti. 15 AB üyesinin devlet başkanları, ‘Kıbrıs’ın AB üyeliği için referandumdan ‘evet’ çıkması koşulunu koymamıştı. Sonucuna bakmadan diğer aday 9 ülkeyle birlikte ‘Kıbrıs’, AB’ye üye oldu” şeklinde süreci anlatan Kaminara, şu anda Kıbrıs’ın bütününün AB üyesi olduğunu ancak AB muktesebatının Kuzey’de askıda bulunduğunu belirtti.
 
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar