“Güney’in ‘Hayır’ Demesiyle AB Üyeliğinin Bir İlgisi Yok” – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)   • Söz Konusu-5: Açık Oturum

“Güney’in ‘Hayır’ Demesiyle AB Üyeliğinin Bir İlgisi Yok”

10.05.2011   Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Temsilcisi Andrulla Kaminara, KKTC’deki Posta FM’de Tahsin Mertekçi’nin konuğu oldu. AB ile ilişkiler ve AB’nin Kıbrıs üzerindeki faaliyetleri, Güney Kıbrıs ve Türkiye’de gerçekleşecek olan seçimlerle ilgili açıklamalarda bulundu. Güney Kıbrıs’ın referandumun ardından Avrupa Birliği’ne üye olmasına dönük soruya ise Kaminara, Güney’in üyeliğinin Annan Planı ve referandum sonucuna bağlı bir üyelik olmadığını […]

16 Mayıs 2011
Milli Düşünce Merkezi

10.05.2011 
 
Avrupa Komisyonu’nun Kıbrıs Temsilcisi Andrulla Kaminara, KKTC’deki Posta FM’de Tahsin Mertekçi’nin konuğu oldu. AB ile ilişkiler ve AB’nin Kıbrıs üzerindeki faaliyetleri, Güney Kıbrıs ve Türkiye’de gerçekleşecek olan seçimlerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Güney Kıbrıs’ın referandumun ardından Avrupa Birliği’ne üye olmasına dönük soruya ise Kaminara, Güney’in üyeliğinin Annan Planı ve referandum sonucuna bağlı bir üyelik olmadığını söyledi.

“Kıbrıslı Türkler ‘evet’ dedi, Kıbrıslı Rumlar reddetti. 15 AB üyesinin devlet başkanları, ‘Kıbrıs’ın AB üyeliği için referandumdan ‘evet’ çıkması koşulunu koymamıştı. Sonucuna bakmadan diğer aday 9 ülkeyle birlikte ‘Kıbrıs’, AB’ye üye oldu” şeklinde süreci anlatan Kaminara, şu anda Kıbrıs’ın bütününün AB üyesi olduğunu ancak AB muktesebatının Kuzey’de askıda bulunduğunu belirtti.
 
 

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları