Hindistan’dan Rum tezlerine destek

Hindistan Dışişleri Bakanı S.M Krishna, ülkesinin “Kıbrıs’ın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu” söyledi ve “Kıbrıs sorununun Kıbrıs halkının beklentilerine uygun ve BM Güvenlik Konseyi kararları temelindeki çözümüne desteğini” belirtti. Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu ile geçtiğimiz günlerdeki Hindistan ziyaretinde görüşen Hintli mevkidaşı, Rum bakandan Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerle ilgili bilgi aldı. Kiprianu’nun, Hintli […]


Paylaşın:

Hindistan Dışişleri Bakanı S.M Krishna, ülkesinin “Kıbrıs’ın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu” söyledi ve “Kıbrıs sorununun Kıbrıs halkının beklentilerine uygun ve BM Güvenlik Konseyi kararları temelindeki çözümüne desteğini” belirtti.

Rum Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu ile geçtiğimiz günlerdeki Hindistan ziyaretinde görüşen Hintli mevkidaşı, Rum bakandan Kıbrıs sorunundaki son gelişmelerle ilgili bilgi aldı.

Kiprianu’nun, Hintli mevkidaşını “Kıbrıs sorunundaki son gelişmeler” ve kendi deyişiyle “Türk tarafının uzlaşmaz tutumu yüzünden müzakerelerde karşılaşılan zorluklarla ilgili” olarak bilgilendirdiğini kaydeden gazete, Kiprianu’nun, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak Rum tarafına verdiği destekten ötürü Hindistan’a teşekkür ettiğini de yazdı.

Hindistan Kıbrıs sorununun çözümünü destekliyor

Hindistan Dışişleri Bakanı S.M. Krishna, Dışişleri Bakanı Markos Kiprianu’yla, ülkesinin Kıbrıs’ın egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne ve birliğine saygı duyduğunu söyledi ve Kıbrıs sorununa Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları temelinde ve Kıbrıs halkının beklentileri çizgisinde bir çözümü desteklediğini belirtti.

Krishna’nın daveti üzerine Hindistan’ı ziyaret eden Kiprianu, Dışişleri Bakanı’na Kıbrıs sorunuyla ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verdi ve Türk tarafının uzlaşmaz tutumu nedeniyle müzakerelerde bir çözüme ulaşılmasında karşı karşıya kalınan zorlukları anlattı.

Kiprianu, Hindistan’ın Kıbrıs sorununun çözüm çabalarına sürekli gösterdiği destekten duyduğu memnuniyeti ifade etti, bu desteğin özellikle Hindistan’ın Ocak 2011’de BM Güvenlik Konseyi’nin daimi olmayan üye ülke statüsü alması bakımından önemli olduğunu vurguladı.

Hindistan’ın Ortak Refah Ülkeleri ve Bağlantısızlar Hareketi’nde önemli yardım ve desteğine özel olarak değinilen görüşmede iki bakan, Kıbrıs ve Hindistan, Hindistan ve Avrupa Birliği arasında ikili ilişkileri daha da geliştirmenin yollarını da ele aldı.

İki bakan, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’daki gelişmeler gibi ortak ilgi alanlarına giren bölgesel ve uluslararası konularla ilgili görüş alışverişinde de bulundu.

Kiprianu Hindistan ziyareti sırasında Hindistan Cumhurbaşkanı Vekili ve Rajya Sabha (Devlet Konseyi) Parlamento Başkanı Mohammad Hamid Ansari, Hindistan Ulusal Kongresi Genel Sekreteri Raul Gandhi, Parlamento’daki muhalefetin başkanı Sushma Swaraj ve Parlamento Dışişleri Komitesi Başkanı Anant Kumar’la bir araya geldi.

Tak

21-04-2011
 

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar