Hürriyet parayla Çin propagandası yapıyor

Uzun yıllar Hürriyet gazetesinin Okur Temsilciliği görevini yürüten Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, kişisel internet sitesinde mensubu olduğu eski gazetenin para karşılığında Çin propagandası yaptığını yazdı.


Türkiye

Hürriyet parayla Çin propagandası yapıyor

28 Mayıs tarihinde üçüncü sayfasında “Dünya Covid-19 ile İlgili Sorulara Washington’un Yanıtlarını Bekliyor” başlıklı haberde Çin’in propagandalarına yer verildi. Sözde habere, Çin’in resmi haber ajansı olan Xinhua’nın ilanı notu düşüldü. Öte yandan, Dünya Sağlık Örgütüyle kirli işbirliği deşifre olan Çin, onlarca ülkenin delillerle yönelttiği iddialara cevap vermekten kaçınıyor. Hürriyet’in bu sözde habere sayfalarında yer vermesi ise Çin propaganda ağının Türkiye’de ne denli kuvvetlendiğini gösterdi.

Bildirici, gazetecilik etiğinin ayaklar altına alınarak sorumsuz komünist Çin yönetiminin propagandasının yapılmasına ilişkin yazısında şu ifadelere yer verdi:

“Başlıklar ve haberimsi metinlerden de anlaşılacağı gibi bilgi verilmiyordu aslında. Düpedüz propaganda yapılıyordu.

Anlaşılan Çin Halk Cumhuriyeti, ABD’nin ülkelerine karşı giriştiği “Covid-19 virüsü hakkında diğer ülkeleri zamanında bilgilendirmeyerek dünyaya yayılmasına neden oldukları” suçlamasına karşı Türkiye kamuoyuna da seslenme gereksinimi duymuştu. Fakat böyle tek yanlı haber yayımlatmak zor olduğu için de ilan verme yoluna gitmişlerdi.

Bu kadar taraflı, suçlayıcı, yargılayıcı başlıklar ve haberler Hürriyet Yazı İşleri’nde yazılmış olamazdı. Dikkatli bakınca sayfanın sağ üst köşesindeki “Xinhua Haber Ajansı’nın ilanıdır” ibaresini gördüm. Demek bu sayfa, Çin’in resmi haber ajansının ilanıymış! Doğrusu bir “Haber Ajansı”nın bir gazeteye “ilan” verdiğine yeni tanık oluyorum. Benim bildiğim haber ajansları “haber” yazar…

Ne de olsa “devletin resmi ajansı”, gazetecilik etiği ile ilgisi olmaması şaşırtıcı sayılmaz. Fakat sayfadaki bütün metinler haber görünümünde ve okurun bu sayfada yazılanların parayla yayımlatılan “ilan” olduğunu anlaması çok zor.

İyi de evrensel gazetecilik etiği açısından bir gazetenin parayla bir devletin propagandasını yapması doğru mu?“

Kaynak: TamgaTürk

Yazar

Hilal Ülkü Şahin

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar