Irak artık ABD askeri istemiyor – Milli Düşünce Merkezi Millî Düşünce Merkezi - Dünyaya Türkçü Bakış

DUYURU   • Türk ilim dünyasının acı kaybı   • Söz konusu-6: Kadın ve çocuk şiddetinin arka planı (canlı)

Irak artık ABD askeri istemiyor

 15.04.2011   Irak hükümeti, Amerikan kuvvetlerinin 2011’den sonra Irak’ta kalmasını reddettiğini açıkladı. BAĞDAT – ABD Savunma Bakanı Robert Gates, dün gerçekleştirdiği Irak ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Irak hükümeti isterse bazı ABD’li askerlerin Irak topraklarında kalabileceğini vurgulamıştı. Irak hükümet sözcüsü Ali El Debbağ bugün yaptığı açıklamada ise Amerikan kuvvetlerinin 2011’den sonra ülkede kalmasının hem ülkede hem de […]

15 Mayıs 2011
Milli Düşünce Merkezi

 15.04.2011 
 
Irak hükümeti, Amerikan kuvvetlerinin 2011’den sonra Irak’ta kalmasını reddettiğini açıkladı.

BAĞDAT – ABD Savunma Bakanı Robert Gates, dün gerçekleştirdiği Irak ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Irak hükümeti isterse bazı ABD’li askerlerin Irak topraklarında kalabileceğini vurgulamıştı.

Irak hükümet sözcüsü Ali El Debbağ bugün yaptığı açıklamada ise Amerikan kuvvetlerinin 2011’den sonra ülkede kalmasının hem ülkede hem de bölgede sorunlara sebep olacağını, bu yüzden Amerikan kuvvetlerinin Irak topraklarında kalmasını kesinlikle istemediklerini dile getirildi.

Başbakan Nuri El Mailki’nin Robert Gates ile yaptığı görüşmede topraklarında ABD askeri görmek istemediklerini belirten Debbağ, “Amerika, kendi iradesini Irak’a zorla kabul ettiremez. Amerikan kuvvetleri, kendilerini misafir eden ülkeyle anlaşmadan o ülkenin topraklarında kalamaz” dedi.

ABD ASKERLERİ YIL SONUNDA GİDECEK

ABD ile Irak arasında Kasım 2008’de imzalanan anlaşmada Irak’taki Amerikan kuvvetlerinin 2011’in Aralık ayının sonuna kadar tamamen çekilmesi öngörülüyor.

Anlaşma gereği savaşçı Amerikan kuvvetleri Haziran 2009’da Irak’taki tüm şehir ve kasabalardan çekilmiş, Irak’taki Amerikan askeri sayısı 150 binden 50 bine inmişti.

AA

08 Nisan 2011
 
 

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yazarın millidusunce.com'daki yazıları