İskender Öksüz: Her musibetin iyi bir tarafı vardır.

"Karabağ'ın Ermenistan tarafından işgal edilen topraklarının boşaltılması gerektiğiyle ilgili Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin birçok kararı var. Bu işi bitiremeyenlerden tarih hesap sorar."


Prof. Dr. İskender Öksüz, Azerbaycan ANT televizyonundan Rıza Talebi’nin programına katıldı.

Programda, Karabağ işgali hakkında konuşan İskender Öksüz, “Her musibetin iyi bir tarafı da vardır.” diyerek, Karabağ davasından dolayı Kuzey Azerbaycan Türklüğü, İran Türklüğü ve Türkiye Türklüğünün tek yumruk hâline geldiğini söyledi. 8 yaşındaki bir Türk çocuğunun Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’e yazdığı yürek kabartan mektubunu okudu. Azerbaycan’ın şu anda işgal altındaki kendi topraklarını geri aldığını, BM kararlarına göre buna hakkı olduğunu ve Karabağ’ın istirdat edilmesi (geri alınması) gerektiğini, aksi takdirde sorumlulardan tarihin hesap soracağını vurguladı.

Uluslararası kuruluşlar ve Batı devletlerinin Türk ile Ermeni karşı karşıya geldiğinde mutlaka Ermeni’nin yanında olduğunu, bunu Ermeni sevgisinden değil Türk düşmanlığından yaptıklarını ifade eden İskender Öksüz; Batı devletlerinin Karabağ işgaline karşı takındığı ikiyüzlü tavırların nedenini resmî bir ağızdan, İngiliz diplomat Sir Robert Francis Cooper’dan aktarıyor:

Bu ikinci liberal emperyalizm çağında, uluslararası düzen, güç kullanılarak kurulur, güç ile korunur ve güç tehdidi ile desteklenir. Bunun hukuksuzluğu ya da hukukiliği ancak akademiktir. Çifte standartlılık ahlâksızlık değil akıllılıktır. Kendi aramızda kanunlara dayalı iş görürüz. Fakat postmodern Avrupa dışında kalan daha eski moda devletlerle münasebetlerimizde daha eski bir çağın daha kaba metotlarına dönme gereği vardır. Onlar saldırmadan saldırmak, hile, kuvvet ve 19. Yüzyıl dünyasında yaşayanlar için ne gerekiyorsa o… Kendi aramızda kanuna uyarız, ancak ormanda iş görürken orman kanunlarını da kullanmalıyız.”

Programın tamamını izlemek için tıklayınız.

Yazar

Alperen Okur

Peki ben ne yapabilirim?
Bizi okuyor, beğeniyor ve “Peki ben ne yapabilirim?” diye soruyor musunuz? Bağış yaparak bizi destekleyebilirsiniz. Bağışlarınızla faaliyetlerimiz daha sık, daha geniş ve daha etkili olacaktır. TIKLAYINIZ!

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.
Benzer Yazılar