Kaddafi güçleri Tunus’a saldırdı!

02.05.2011   Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı güçler, sınırdaki Tunus kenti Dehiba’ya saldırdı. Tunus, Libya Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. Tunus Dışişleri Bakan Yardımcısı Radhune Nuicer, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, “Libya elçisini çağırdık ve kendisine sert bir protesto çektik. Çünkü bu tür hareketlerin tekrarına müsamaha gösteremeyiz. Tunus sınırı kırmızı çizgidir, hiçkimse onu ihlal edemez” dedi. Nuicer, […]


Paylaşın:

02.05.2011 
 
Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı güçler, sınırdaki Tunus kenti Dehiba’ya saldırdı. Tunus, Libya Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

Tunus Dışişleri Bakan Yardımcısı Radhune Nuicer, El Cezire televizyonuna yaptığı açıklamada, “Libya elçisini çağırdık ve kendisine sert bir protesto çektik. Çünkü bu tür hareketlerin tekrarına müsamaha gösteremeyiz. Tunus sınırı kırmızı çizgidir, hiçkimse onu ihlal edemez” dedi.

Nuicer, sınırda aralarında genç bir kızın da bulunduğu yaralananlar olduğunu söyledi.

Görgü tanıkları, Kaddafi güçlerinin hafif ve ağır silahlarla saldırdığını belirtti.

Tanıklar, kentin merkezinde 2 saat kadar önce Tunus askerleriyle şiddetli çatışmalar başladığını, Kaddafi güçlerinin sınır kapısı yakınındaki Dehiba’da mevzilenen Libyalı muhaliflere saldırdığını söyledi.

Bir tanık, top mermilerinin Dehiba’daki evlere isabet ettiğini, bir kadının öldüğünü ifade etti.

NATO Kaddafi  birliklerini bombaladı

Öte yandan NATO, Libya’da muhaliflerin elindeki Zintan kentine saldıran Libya lideri Muammer Kaddafi’ye bağlı birliklere hava saldırısı düzenledi.

Abdülrahman adında muhaliflerin bir sözcüsü, Reuters ajansına verdiği demeçte, “NATO bu sabah Zintan’ın kuzeyinde konuşlanan Kaddafi birliklerini bombaladı. Bölgeye 5 füze atıldı” dedi.

Sözcü, NATO’nun hava saldırısının ardından Kaddafi birliklerinin Zintan’ı bombalamadığını kaydetti.

Yazar

Milli Düşünce Merkezi

Yorum Yap

Kayıt olmadan yorum yapabilirsiniz.




Benzer Yazılar